Maruzsa Zoltán: "Azt állítani, hogy nem volt egyeztetés, hazugság" Közoktatás
Eduline

Maruzsa Zoltán: "Azt állítani, hogy nem volt egyeztetés, hazugság"

"Aki nekünk írt, azt minden esetben megválaszoltuk. Azt állítani, hogy nem volt egyeztetés, hazugság" - mondta ma megjelent interjújában Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár.

"Az elmúlt két évtizedben sok iskola a csökkenő tanulólétszámra rea­gált azzal, hogy bővítette a tantárgyi kínálatot, az órarendek túlzsúfolásának azonban gátat szab a módosított Nemzeti alaptanterv, amely évfolyamonként maximálja a tanulók terhelhetőségét" – hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek a köznevelésért felelős államtitkár.

"Számítottunk arra, hogy egy ilyen súlyú dokumentum, mint a Nemzeti alaptanterv, nem kerülheti ki a kritikai, politikai vitákat."

- mondta el az államtitkár. Szerinte a támadás és bírálat elsősorban az identitásképző tantárgyak, a történelem- és a magyartananyag esetén jelenik meg, legmarkánsabban a magyar irodalomnál. "Ez nem ért minket váratlanul, Miklósi Lászlóék (Történelemtanárok Egylete) a kormány oktatási intézkedéseiről nyilvánosan még soha nem nyilatkoztak pozitívan, és a Magyartanárok Egyesülete sem halmozott el bennünket a dicséreteivel 2010 óta; ők kezdték a kritikát, aztán többen átvették" - mondta Maruzsa Zoltán. Az államtitkár szerint az sem okozott nekik meglepetést, hogy melyik vidéki városokban álltak ki a NAT ellen a tanárok és a diákok.

Akkor most 45 vagy 150?

Az államtitkár szerint a NAT-ot és a kerettanterveket szűken számolva is mintegy százötvenen írták. "Csépe Valéria professzor asszony első csapata nagyjából száz főből állt, majd amikor Hajnal Gabriella miniszteri biztosként átvette a koor­dinációs feladatokat, további mintegy negyven kolléga kapcsolódott be a napi munkába" - mondta.

"Ezt úgy kell elképzelni, hogy minden tantárgy esetén összeállt egy három-nyolc fős szakmai bizottság, amely az adott iskolai szakasz (például matematika 1–4. évfolyam) tantervének kidolgozását elvégezte. Az elkészült dokumentumhoz pedig további többszázas nagyságrendben érkeztek külső szakmai javaslatok, észrevételek, amelyek közül a szakértők sokat beépítettek. 2018 őszén vált nyilvánossá az első verzió, bárki észrevételezhette. Aki nekünk írt, azt minden esetben megválaszoltuk. Azt állítani, hogy nem volt egyeztetés, hazugság."

- hangsúlyozta a politikus. A választható órákról és a kerettantervekről azt mondta: húszszázaléknyi szabad órakerete marad a tanároknak, ez pedig pontosan tízzel több, mint eddig, "vagyis lényegében megduplázódik a pedagógusok lehetősége arra, hogy saját témákat vigyenek be az óráik­ra." Továbbá szerinte jó hír, hogy a diákok terhei ezzel együtt is csökkennek, "hiszen most minden évfolyamon megadja a NAT, hogy heti hány órája lehet a diáknak."

Frissítés:

Közleményben cáfolja Maruzsa Zoltán államtitkár állítását a Történelemtanárok Egylete miszerint: “…Miklósi Lászlóék (Történelemtanárok Egylete) a kormány oktatási intézkedéseiről nyilvánosan még soha nem nyilatkoztak pozitívan...". Illetve az államtitkár szerint „hazugság, hogy nem volt egyeztetés”.

A NAT jelenlegi változata előtt nem volt egyeztetés - írja a TTE közleményben. Hozzáteszik: a 2018-ban elkészült tervezetről társadalmi-szakmai vita volt, ennek kapcsán ezt írták: „örömmel vesszük, hogy hosszú évek ellentétes gyakorlata után a szakmai szervezetektől elemzés készítését kérik a jelenleg Magyarországon érvényes tantervi-tartalmi szabályozókról (Nemzeti alaptanterv, kerettantervek) a szervezet profiljához kapcsolódó témakörben. A NAT fejlesztési feladatai többnyire korszerűek. A visszatérő/ismétlődő és hosszmetszeti témák teljes mértékben támogatandók."

Hozzáteszik a Történelemtanárok Egyletének 2020. január 31-én megjelent állásfoglalásában az új Nemzeti Alaptanterv szövegéről is kiemelték a pozitív, támogatandó részeket. Szerintük ha támogatható volt egy kormányzati intézkedés, mindig megtették. Ugyanakkor azt is elmondták (a fenti állásfoglalásokban is), mit nem tartanak elfogadhatónak. Álláspontjuk szerint egy szakmai civil szervezetnek ez a feladata.

A Történelemtanárok Egyletének teljes állásfoglalását itt olvashatjátok el.

Sok szakon már most számolhattok ezekkel ponthatárokkal - mutatjuk az előzetes ponthatárokat

A felvételi időszakhoz szorosan hozzátartozik, hogy az érettségire készülő diákok - változó rendszerességgel ugyan -, de a felvételi pontjaikat számolgatják. De mennyi is az a bizonyos szükséges pontszám? Mutatjuk az előzetes ponthatárokat.

Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.

Már írják a magyarérettségi első részét a diákok - kövessétek az eseményeket az Eduline-on Érettségi-felvételi Székács Linda

Már írják a magyarérettségi első részét a diákok - kövessétek az eseményeket az Eduline-on

Elkezdődött a 2025-ös tavasz érettségi időszak, idén több mint 142 ezren vizsgáznak valamilyen tantárgyból. Az első kötelező tantárgyból, vagyis magyarból hétfőn középszinten 77 972 fő, emelt szinten pedig 2278 tanuló ad számot tudásáról. Folyamatosan frissülő tudósításunkban minden fontos infót megtaláltok, a vizsga után pedig jövünk a nem hivatalos megoldásokkal! A magyarérettségi nap szakmai támogatását köszönjük a Budapesti Metropolitan Egyetemnek.