Nem asszisztál a kormány "szalámitaktikájához" a PDSZ Közoktatás
Eduline

Nem asszisztál a kormány "szalámitaktikájához" a PDSZ

A pedagógus szakszervezetek egyetértenek abban, hogy elég volt a megszorításokat szorgalmazó törvénykezéséből, ezért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is csatlakozott a szombaton Budapesten tartandó demonstrációhoz, amelyen mintegy hetven érdekvédelmi szervezet vesz részt - jelentette be Mendrey László, a PDSZ elnöke szerdán sajtótájékoztatón.

Mendrey László a kormányzat törvénykezését "kirekesztőnek" is nevezte, ami alatt azt értette, hogy "nem találtak olyan kormányzati tényezőt (...) amely hajlandó lenne az egyeztetésre". Szerinte elképesztő, hogy úgy hoznak törvényeket, hogy "mindenféle érdekegyeztetést eleve kirekesztenek". A tanári szakszervezetek még mindig nem kapták meg az új közoktatási törvény koncepcióját - összefoglalónkat itt olvashatod el.
   
A PDSZ elnöke azt is nehezményezte, hogy a kormányzat kizárólag "az általa kiválasztott szakszervezeti vezetőkkel" tárgyal a munkavállalóknak is készítendő munka törvénykönyvéről.
   
Kitért arra, hogy reményeik szerint több tízezer ember lesz a hétvégi demonstráción, amelyen "jelzik azt, hogy (...) nélkülünk és ellenünk nem lehet törvényt hozni". A Liga Szakszervezetek jó néhány tagszervezete is csatlakozott a négy érdekvédelmi tömörülés Akcióegység 2011 elnevezésű kezdeményezéséhez - tette hozzá.

A pedagógusnapi tüntetés. Újra utcára vonulnak

Annak a reményének adott hangot, hogy a hétvégi demonstráció hatására "a kormány képviselői átgondolják azokat a terveket, amelyeket eddig letették eléjük", és ésszerű kompromisszumok születnek majd.
   
A PDSZ elnöke kifejtette, nem hajlandók asszisztálni a kormányzat szakszervezetek feldarabolását célzó "szalámitaktikájához", és "nem hagyják, hogy a szakszervezeti mozgalmat megosszák".
   
Beszélt arról is, hogy "olyan törvények vannak előkészületben, amelyek a munkavállalók (...) számára igen komoly megszorításokat tartalmaznak", ezen belül pedig a pedagógusok számára "az elmúlt két évtized legnagyobb megszorítását tartalmazó köznevelési törvény készül".
   
Megítélése szerint a kormányzat részéről "Európa legnagyobb rugalmasságú munka törvénykönyvének nevezett" jogszabálytervezet "a munkavállalók kárára jelent rugalmasságot", vagyis a munkáltatókat pártolja a munkavállalókkal szemben.
   
Utalt arra, hogy információi szerint a költségvetési tervezetben "a következő év a közszolgák számára az utazási kedvezmények csorbítását és a bérbefagyasztást" hozza. Megjegyezte: 2007 óta nem volt béremelés a közszférában, emiatt a pedagógusoknak a megélhetése kerül veszélybe. Annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy "ha az ország bajban van, akkor a terheket egyformán kell teríteni" az egész lakosságra.

 MTI