Ha a litván hatóságok nem változtatják meg a lengyel kisebbség számára hátrányos új oktatási törvényt, a lengyel tannyelvű iskolák két hét múlva felújítják sztrájkjukat - figyelmeztetett a litvániai lengyel iskolák oktatói egyesületének elnöke.
Józef Kwiatkowski a Gazeta Wyborcza című lengyel lap keddi számában a litván miniszterelnök hétfői vilniusi nyilatkozatára reagált, amelyben Andrius Kubilius leszögezte, hogy nem tervezik a törvény módosítását.
A lengyel diákok és szüleik Donald Tusk lengyel miniszterelnök vasárnapi vilniusi látogatása nyomán felfüggesztették sztrájkjukat, amely a mintegy 100 litvániai lengyel iskola nagy részére kiterjedt. Az akciót azért kezdeményezték, mert sérelmezik, hogy az új oktatási törvény értelmében néhány tantárgy - köztük a földrajz és történelem - oktatása a jövőben litván nyelven fog történni, továbbá egységesítik a litván nyelvi érettségit, vagyis a lengyel iskolák diákjainak is úgy kell vizsgázniuk litván nyelvből, mintha az az anyanyelvük és nem tanult idegen nyelv volna.
Ezenfelül "optimalizálás" címén a lengyel tanítási nyelvű iskolák mintegy felét a következő években be fogják zárni. A kisebb településeken, ahol két iskola működik - s a lengyel tannyelvűbe gyakran mindössze néhány vagy tízegynéhány gyerek jár - csupán a litván tanítási nyelvű fog megmaradni.
Tusk vilniusi látogatásán közös lengyel-litván munkacsoport felállításában állapodtak meg a felek, amelynek feladata a jogszabály várható hatásainak tüzetes átvizsgálása.
Leonard Talmont, a Litvániai Lengyelek Választási Akciójának (AWPL) parlamenti képviselője szerint a litván kormányfő nyilatkozata a litván fél rosszakaratának kifejeződése. A honatya ugyanakkor még lát lehetőséget a törvény módosítására. Szerinte a litvániai lengyelek számára most a legfontosabb az egységesített litván nyelvi érettségi 2013-ra tervezett bevezetésének elhalasztása.
A Gazeta Wyborcza megjegyzi, hogy a litvániai lengyelek eddig olyan előjogokkal rendelkeztek az oktatásban, amelyekkel a lengyelországi litvánok nem. Ez még a szovjet időkből ered, amikor Moszkva egyes népcsoportokat igyekezett egymás ellen kijátszani, különösen Litvániában, amely ország lakóinak többsége soha nem fogadta el a szovjet megszállást.
A litvániai lengyelek és a lengyelországi litvánok között nagyságrendi különbség van: míg a becslések szerint 250-300 ezer főnyi litvániai lengyelek az ország népességének közel 7 százalékát teszik ki, addig a közös határ mentén élő lengyelországi litvánok mindössze tízegynéhány ezren vannak.
MTI