Nem lesz meg nyárra az új közoktatási törvény
Május közepén tárgyalja a kormány a közoktatási törvény koncepciójának végleges változatát, a jogszabálytervezet várhatóan szeptemberben kerül az Országgyűlés elé. A kormányszóvivő az ülés után azt mondta: "ez nagyon szakmai megbeszélés volt".
Nagy Anna azt mondta, ha tartani tudják a tervezett ütemet, 2012 szeptemberétől már az új közoktatási törvény rendelkezései lesznek érvényesek az iskolákra. Arra a kérdésre, hogy az iskolák állami vagy önkormányzati fenntartásáról volt-e szó a kormányülésen, Nagy Anna úgy válaszolt: az intézmények finanszírozásának részletei a végleges koncepcióból derülnek majd ki.
A koncepció fogadtatását firtató kérdésre a szóvivő azt mondta, "egy nagyon szakmai megbeszélés volt". Egy ilyen összetett és sokrétű jogszabálytervezetet, mint a közoktatási koncepciót, nem kell, hogy első olvasatban, rögtön elfogadjon a kabinet. "Végig kell gondolni, és azokat a szempontokat is bele kell venni, amelyek a különböző tárcáknál megfogalmazódnak. (...) Nem az a cél, hogy azonnal szülessen döntés, az a cél, hogy jó döntés szülessen" - mondta.
Május helyett szeptemberben kerül a parlament elé a törvény
Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár egy januári fórumon még arról beszélt, hogy a tervek szerint májusban a parlament elé kerülhet a közoktatási törvény és a pedagóguséletpálya-modellről szóló törvény. A kormány tavaszi hivatalos törvényalkotási programjában ugyan nem szerepel ez a két törvény, de ennek csak az az oka, hogy a soros európai uniós elnökség nagyon leterheli a kabinetet, így a testület úgy döntött, tervébe csak azokat a jogszabályokat veszi fel, amelyeket mindenképpen meg akar alkotni - közölte akkor az államtitkár, hozzátéve ugyanakkor, hogy ha mégsem a tervek szerint alakulnak az események, akkor a szeptemberi ciklusban mindenképpen a parlament elé viszik a két törvényt.
Öt érettségi tantárgy, 16 éves korig tartó tankötelezettség
Az új közoktatási törvény tervezetének legújabb változatában az áll, hogy a diákok tankötelezettsége hatéves korban kezdődik, és a Széll Kálmán-tervben leírtakkal ellentétben nem tizenöt, hanem tizenhat éves korig tart. A koncepcióból kikerült az általános iskolai nulladik évfolyam és a kötelező természettudományos érettségi terve, a végzős középiskolásoknak továbbra is négy kötelező és egy választható tantárgyból kell majd vizsgázniuk, az érettségire azonban csak azok jelentkezhetnek, akik legalább ötven óra közösségi szolgálatot végeztek. A tervezetben szereplő elemekről bővebben itt olvashatsz.
MTI