Fenyegető üzenetekkel és gúnynevekkel zaklatják egymást a diákok Közoktatás
Eduline

Fenyegető üzenetekkel és gúnynevekkel zaklatják egymást a diákok

Minden ötödik diákot terrorizálnak osztálytársai a tajvani iskolákban egy friss felmérés szerint. A kutatók szerint a kirekesztés, a szóbeli és fizikai bántalmazás formái is gyakoriak, négyből egy áldozatnak már az öngyilkosság is eszébe jutott.

A Child Welfare League Foundation megbízásából készült felmérés eredményei szerint ötből egy tajvani diák panaszkodik arra, hogy havonta több alkalommal is bántják kortársai. Az alsó tagozatos iskolások és ötödik, hatodik osztályos diákok körében készült kutatás szerint a fiatalok tíz százaléka ismerte be, hogy részt vett osztálytársai fizikai vagy szóbeli bántalmazásában.

Az iskolai terror leggyakoribb formája a kirekesztés: a nem népszerű diáktársukkal szemben tartják a távolságot, megtréfálják, rosszindulatú pletykákat terjesztenek róla. Gyakori, hogy kinevetik őket, és gúnyneveket ragasztanak rájuk. Az esetek tíz százalékában fizikai erőszak is előfordul.

Már nem csak az iskolában, hanem a közösségi oldalakon is terrorizálják egymást a diákok

Újabb jelenség, hogy nem csak az iskolában, de az interneten vagy mobiltelefonon keresztül is bántják társaikat az iskolások. A megkérdezett diákok 17 százaléka küldött már iskolatársának bántó, fenyegető képeket vagy üzeneteket, a tanulók tíz százaléka szenvedett el ilyen jellegű bántalmazást.

A gyermekjóléti szervezet szerint aggasztó, hogy ilyen gyakori a bántalmazás az iskolában, mivel ezek komoly lelki traumát okozhatnak a gyerekeknek, amely nem csak rövid, de hosszú távon is érezteti hatását: a diákok 14 százaléka mondta, nem szeret iskolába járni a társai viselkedése miatt, négyből egy áldozatnak pedig már az öngyilkosság is az eszébe jutott.

Nem csak a tajvani iskolások vannak veszélyben

2010 decemberébem egy 12 éves brit általános iskolás vetett véget életének osztálytársai zaklatása miatt: Bradley Wisemant osztálytársai állítólag hónapokon keresztül csúfolták választékos szóhasználata és jólneveltsége miatt. A diák halála után három nappal mintegy száz szülő, tanár és diák gyűlt össze az általános iskola épülete előtt, a demonstrációval az iskolai zaklatás veszélyeire akarták felhívni a figyelmet. Azóta már a Facebookon is létrejött egy "R.I.P Bradley Wiseman" nevű csoport: búcsúztatókat és verseket tesznek közzé, de az oldalon szerepel egy olyan plakát is, amely szintén a diákok közötti zaklatásra hívja fel a figyelmet. A nemzetközi felháborodást keltő esetről bővebben itt olvashatsz.

A Bradley Wiseman emlékére létrejött csoport Facebook-oldala

2010 márciusában kilenc középiskolás diákot vádoltak meg az Egyesült Államokban azzal, hogy folyamatos terrorizálásukkal öngyilkosságba kergették az osztálytársukat. A 16 éves Phoebe Prince-t valószínűleg azért pécézték ki a társai mert csak néhány hónapja érkezett a South Hadley középiskolába, ráadásul szüleivel egy kis írországi városból költöztek át az Egyesült Államokba. Valószínűleg csak olaj volt a tűzre, mikor a lány elkezdett járni az iskola egyik népszerű, felsőbb éves diákjával, innentől kezdve egy kisebb csoport folyamatosan terrorizálta az iskolában és a különböző közösségi oldalakon is.

Magyarországon is egyre komolyabb problémát okoz a kiközösítés és az internetes bullying. „A terror házává vált az iskola, néhány problémás diák folyamatosan fenyegeti és zsarolja a többieket. Van, akitől pénzt követelnek, másoktól elveszik az értéktárgyaikat. Gyakran provokálnak verekedést, sőt az is előfordult, hogy más osztályok termébe óra közben bementek, és megzavarták a tanítást” – csak egy Aáry-Tamás Lajoshoz, az oktatási jogok biztosához eljuttatott panaszok közül. A hazai helyzetről szóló szóló összefoglalónkat itt olvashatod.

eduline/ELTE-TÁTK hírlevél

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.