Ha külföldön végezted a középiskolát, vagy kinti egyetemen szereztél diplomát és itthon szeretnél továbbtanulni, vagy dolgozni, akkor óhatatlanul belefutsz abba a bürokratikus intézménybe, melyet úgy hívnak, hogy honosítás. De kinek mi a feladata ilyenkor?
„Angliában jártam középiskolába, és ott is tettem le az érettségi vizsgát. Ezt követően viszont hazaköltöztünk, így az egyetemet már itthon kezdtem – ehhez azonban el kellett fogadtatnom az angol vizsgáimat” – meséli Ádám. „Ez szerencsére nem volt túl bonyolult, mert a két ország között van ilyen tipusú egyezmény, ezért csak magyarból kellett itthon megcsinálnom a vizsgát. De ismerek olyat, akinek nem volt ilyen könnyű dolga, mivel a Fülöp-szigeteken érettségizett, és az ottani követelményrendszert itthon egyáltalán nem ismerik.”
Középfokon
Az Oktatási Hivatal alá tartozó Ekvivalencia és Információs Központ (MEIK) tájékoztatása szerint a külföldön befejezett középfokú tanulmányokat két módon lehet elismertetni itthon. Ha valaki olyan munkakört szeretne betölteni, melyhez érettségit kell igazolnia, akkor a teljes jogi hatályú elismerést kell választania, ha viszont a további tanulmányai miatt fontos neki a papír kiállíttatása, akkor elegendő az úgynevezett továbbtanulási céllal végzett elismerés, amihez viszont nem kell az Ekvivalencia központot igénybe venni, elegendő a felsőfokú intézmény saját jóváhagyása is. Ebben az esetben az intézménynek joga van olyan bizonyítványt is elismerni, amely egyébként teljes mértékben nem felelne meg az elismerési törvényben meghatározott feltételeknek.
Az Elismerési törvény alappillérei egyébként a következők: az egyenértékűség abban az esetben mondható ki, ha a bizonyítvány a kiállító országban is felsőfokú tanulmányok megkezdésére jogosít, tizenkét évfolyam elvégzését igazolja, illetve feketén fehéren benne áll, hogy tulajdonosa legalább négy különböző tárgyból tett vizsgát, melyek követelményei (közel) azonosak, mint az itthoniak. Magyarország számos országgal kötött úgynevezett ekvivalencia egyezményt, amely szerencsére leegyszerűsíti a honosításai eljárást. Ebben az esetben ugyanis elegendő csupán egy hatósági bizonyítványt kérvényezni, nem kell semmilyen procedúrát végig csinálni. (Ebbe a körbe tartozik egyébként az összes európai ország, illetve többek között Ausztrália, Izrael és Kirgízia is.) Más a helyzet akkor, ha nincs érvényben ilyen egyezmény. Ilyenkor hosszabbra nyúlik az eljárás, ráadásul magyarországi lakcímet is igazolni kell hozzá.
Az Ekvivalencia Központtól kérelmezett elismertetés mindkét fajtájához szükség van a bizonyítvány hiteles másolatára, illetve a szintén hiteles fordításra is. (Angol nyelvből elfogadnak nem hiteles fordítást is, a többi nyelvvel azonban az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda elé kell járulnunk, akik – az adott nyelv függvényében oldalanként 6-10 ezer forintot is elkérnek.) Ehhez adódik még hozzá az eljárási díj, amely jelenleg 9.188 forint, illetve külön a végzettségi szint elismerésének díja, ami viszont 18.375 forint. A fordításokkal együtt tehát nyugodtan számolhatunk 40-50 ezer forinttal, mire az eljárás végére érünk. Ezen összegek megfizetése alól az sem igazán jelent kibúvót, ha az Ekvivalencia Központot kihagyva a felsőfokú intézménytől kérjük az elfogadást, a törvény szerint ugyanis ők szintén jogosultak a 18.375 forint beszedésére.
Felsőfokon
A felsőfokú tanulmányok elismerését is két alapvető okból szokás kérelmezni. Az egyik, mikor valaki itthon szeretne továbbtanulni, és mondjuk egy BA szintet szeretne elfogadtatni annak érdekében, hogy MA képzésre mehessen. (Ez egyébként a gyakoribb verzió.) Szintén a bizottság elé kell járulnunk akkor, ha munkába állnánk, és igazolnunk kell szakképesítésünket, illetve végzettségünk szintjét. Utóbbi esetben mindkét eljárásra külön be kell nyújtanunk a kérelmet. Némlieg tovább bonyolítja a helyzetet, hogy tisztában kell lennünk azzal is, vajon az oklevelünkben szereplő szakma az európai közösségi jog szerint szabályozott szakmák közé tartozik-e. Ha igen, nincs nagy gond, ha viszont nem, akkor ez újabb procedúrát von maga után. 2010-ben a végzettségi szintet igazoló eljárás díja 18.375 forint, a szakképesítésé pedig 55.125 forint.
Fontos tudni, hogy külön szerv foglalkozik a szakorvosi és szakgyógyszerészi oklevelek elismerésével. Ha ilyennel rendelkezünk, akkor minden esetben az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatalhoz kell fordulnunk. A külföldön végzett résztanulmányokat értelem szerűen nem tudjuk itthon államilag elismertetni, de minden esetben kérhetjük azok beszámítását abban a hazai felsőfokú intézményben, ahová jelentkeztünk.
Kanaki Anna
eduline