2010. október. 12. 12:45 Eduline Utolsó frissítés: 2010. október. 12. 12:34 Közoktatás

Iskolákat kérdeznek a határon túli tanulmányi kirándulások tapasztalatairól

A határon túli tanulmányi kirándulások tapasztalatairól szóló kérdőívet juttat el valamennyi magyarországi közoktatási intézménybe az Apáczai Közalapítvány - mondta Csete Örs, a közalapítvány igazgatója keddi budapesti sajtótájékoztatón.

Az ötezer közoktatási intézményhez eljuttatandó kérdőív a tanulmányi kirándulások megvalósítására vonatkozó kérdéseket tartalmaz, és javaslatok megfogalmazására bíztat. Az igazgató közölte: a kérdőívekre a válaszokat október folyamán várják. Eredmények november végére, december elejére lehetnek.

Csete Örs úgy fogalmazott: itt az ideje, hogy az iskolák falai közé bekerüljenek a külhoni magyarságról szóló ismeretek, tapasztalatok, XXI. századi módon, a fiatalokhoz szólóan. A külhoni iskolai kirándulás sikere alapvetően a pedagógusokon múlik. Azokat az elkötelezett iskolákat, tanárokat keresik, akik a magyarságot elválasztó határok lebontásában partnereik lesznek. 

Gloviczki Zoltán közoktatási helyettes államtitkár kiemelte: a program messze túlmutat azon, hogy a diákok ellátogassanak külhoni területekre. Ígéretet tett arra, hogy az Országgyűlés biztosítani fogja a kirándulások fedezetét. A szaktárca feladata, hogy a jogszabályi háttérről gondoskodjon. 

Csete Örs elmondta: november végéig dolgozza ki az Apáczai Közalapítvány a határon túli magyar területekre szervezett osztálykirándulásoknak, a nemzeti összetartozás napja iskolai bevezetésének és a Magyarság Háza létrehozásának koncepció-tervét. A közalapítvány az erről szóló felkérést Hoffmann Rózsa oktatási államtitkártól kapta. Az alapítvány egyeztetés-sorozatot is kezdeményezett, amelynek első rendezvényét kedden tartották.

Az előzményekről a kiosztott háttéranyagban felidézik, hogy az Apáczai Közalapítvány tíz hónapnyi előkészítő munka után elindított HATÁRTALANUL! című pilot-programja keretében idén 177 nyertes pályázat által összesen 5.831 magyarországi középiskolás utazhat határon túli magyar területekre, hogy ott élő és tanuló fiatalokkal kapcsolatokat építhessen, szakmai programokban vegyen részt. 

A program célja, hogy a résztvevő magyarországi fiatalokkal - személyes tapasztalatok által - a külhoni magyarságot mint pozitív, szerethető, hozzánk hasonló közösséget ismertesse meg, a szomszédos országok magyarlakta területeire utazást a fiatalok számára "menő" tevékenységgé tegye. A háttéranyag kitér arra is, hogy az Országgyűlés októberben fogadja el a külhoni tanulmányi kirándulásokról, a Nemzeti Összetartozás Napja iskolai bevezetéséről, valamint a Magyarság Háza oktatási és módszertani intézmény létrehozásáról szóló határozatot.


mti

 

 

Vége a matekérettséginek, érkezünk a nem hivatalos megoldásokkal - kövessétek velünk ma is percről percre az Eduline-on Érettségi-felvételi Kurucz Tünde, Székács Linda

Vége a matekérettséginek, érkezünk a nem hivatalos megoldásokkal - kövessétek velünk ma is percről percre az Eduline-on

Kedden több mint 81 ezren írásbeliznek matekból közép- vagy emelt szinten. Az Eduline-on ma is mindent megtaláltok a feladatokról, a témakörökről, a vizsga után pedig jövünk a nem hivatalos megoldásokkal! A matematika érettségi nap szakmai támogatását köszönjük az Óbudai Egyetemnek, a feladatsor megoldását pedig a Corvinus érettségi előkészítő szervezetének, a Studium Generale-nak.