Kutatók éjszakája: egy középiskola is csatlakozott az eseményhez Közoktatás
Eduline

Kutatók éjszakája: egy középiskola is csatlakozott az eseményhez

Első ízben - és az intézmény igazgatójának információi szerint egyedüli középiskolaként - csatlakozik a paksi Vak Bottyán Gimnázium a Kutatók éjszakája programsorozathoz.

Péntek délután többek között érdekes fizikai és kémiai kísérleteket lehet figyelemmel kísérni az iskolában - közölte C. Szabóné Kocsziczki Ilona igazgató csütörtökön. Az ötlet, hogy csatlakozzanak ehhez a nem kimondottan középiskolai kezdeményezéshez, az iskola egyik diákjától, Kirchkeszner Csabától származik. A Vak Bottyán Gimnázium 12. évfolyamos diákja hosszú ideje végez tudományos kutatásokat, vizsgálatokat - évek óta az ELTE-n - a környezetanalitika és az analitikai kémia témakörében. Egyebek között elemezte a Duna vízminőségének változásait, kidolgozta egy új típusú vízanalitikai monitoring rendszer alapjait, idén áprilisban pedig Magyarországot képviselte a fiatal tudósok nemzetközi konferenciáján Indonéziában, Bali szigetén, ahol bronzminősítést kapott.

A Kutatók éjszakájához való csatlakozást azért szorgalmazta, hogy minél többen megértsék: milyen csodálatos a tudomány világa. Kirchkeszner Csaba, aki egyben a diákönkormányzat elnöke, elmondta, hogy változatos, interaktív programokat igyekeztek összeállítani annak érdekében, hogy másokat is ráébresszenek arra: a tudományos pálya nemcsak sok kihívást, hanem feledhetetlen élményeket is tartogat.

Az igazgató tájékoztatója szerint péntek délelőtt az iskola diákjai számára szerveznek programokat. Előadást tart mások között a Magyar Távirati Iroda főszerkesztője, Pach Ferenc, a Vak Bottyán Gimnázium egykori diákja, illetve Szőts Teodóra, az Afrikát többször megjárt fiatal paksi háziorvos.

Délután kitárja kapuit az intézmény, és mindenkit vár az izgalmasnak ígérkező programokra. Kémiai, fizikai és biológiai kísérletek, nyelvi és matematikai feladatok szerepelnek a kínálatban, illetve ezekkel párhuzamosan a régmúltban is kalandozhatnak a résztvevők, akár az iskolában a római kori történelmi játszóházban, akár a Paks határában lévő római kori erődben. 

A kísérletekről Kirchkeszner Csaba közölte, hogy "az anyagszerkezettől a piromániáig" látványos kémiai kísérletek tárnak az érdeklődők elé. Az egyik laboratóriumban saját kísérleteit fogja bemutatni, választ adva arra a kérdésre, hogy "milyen vizet iszunk".

Hasonlóan izgalmasnak ígérkeznek a fizikai kísérletek: lesznek hangok, fények, látható hullámok, sőt szivárvány is - sorolta a diákpolgármester.



mti