Néhány településen már hivatalos eljárást kell indítaniuk a helyi gyámügyi hivataloknak, mert 50 tanóránál többet hiányoztak a tanulók az iskolából. Megdöbbentő adat, hiszen csupán három hete kezdődött meg a tanítás, átlagos óraszámmal számolva ez azt jelenti, hogy az érintett diákok ez időszak alatt az órák alig egyharmadán vehettek részt.
Az augusztus 30-ai hatállyal életbe lépett új törvény arról intézkedik, hogy ha a egy diáknak összegyűlik 50 igazolatlan órája, akkor a jegyzői gyámhatóság - az iskola jelzése alapján - felfüggeszti az iskoláztatási támogatást és védelembe veszi a gyermeket. A jegyzőnek e körben mérlegelési lehetősége nincsen. Az 50 igazolatlan óra automatikusan az iskoláztatási támogatás felfüggesztésével és a gyermek védelembe vételével jár.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szociális és Gyámhivatalhoz önkormányzati jelzés még nem érkezett arról, hogy a térség 229 településén lenne olyan iskolai tanuló, aki már túllépte volna az 50 órás igazolatlan hiányzást, de nem hivatalosan egy nyírbátori esetről már van tudomása a közigazgatási hatóságnak - közölte Kelemen Barnabás, a szervezet vezetője. Tóth Árpád, Nyírbátor jegyzője megerősítette: egy általános iskolai tanuló már valóban túllépte az 50 órás igazolatlan hiányzást a kisvárosban, s az ügyben megindítják az eljárást. A törvényi kötelezettségnek megfelelően intézkednek a családi pótlék fizetésének felfüggesztéséről, gyám kirendeléséről, sőt szabálysértési eljárás is indul a szülők ellen.
Szemán Sándor, Nyíregyháza főjegyzője arról számolt be, hogy a megyeszékhelyen 6 gyermek került közel az ötven órás igazolatlan hiányzáshoz, további 16 pedig túllépte a 10 tanórás hiányzási határt. Korábban is figyeltek erre, most pedig, a törvények megváltozásával még szigorúbban ügyelnek az igazolatlan hiányzások elkerülésére.
Kacsur Gábor, Nyírvasvári jegyzője arról tájékoztatott, hogy nem csak az 50 órás hiányzást kísérik figyelemmel a településen, hanem a kisebb mértékű iskolai távolmaradás miatt is eljárnak. Az iskola jelzése alapján az önkormányzati hivatal figyelmezteti az érintett szülőket. Eddig öt esetben tették ezt, egy középiskolai tanuló ugyanis már 20, négy pedig 10-10 órát hiányzott igazolatlanul az oktatási intézményből.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkárságának útmutatójában az olvasható: három havonként és a tanév vége után a jegyzői gyámhatóságnak felül kell vizsgálnia, hogy továbbra is indokolt-e a felfüggesztés, azaz a gyermek helyzete rendeződött-e, teljesíti-e tankötelezettségét. A jegyzői gyámhatóság csak akkor szüntetheti meg a felfüggesztést, ha a vizsgált időszakban a gyermek egy óráról sem hiányzott igazolatlanul.
A folyósítást határozatlan időre kell felfüggeszteni, annak kezdő időpontja a döntés hónapját követő második hónap első napja. A támogatást - a részére megküldött jogerős döntés alapján - a Magyar Államkincstár családi pótlékot folyósító regionális igazgatósága a helyi önkormányzat családtámogatási folyószámlájára utalja.
Az iskoláztatási támogatás felfüggesztésének megszüntetése után a gyermek védelembe vételét még legalább a felfüggesztés idejével megegyező időtartamig, de legkésőbb a nagykorúság eléréséig fenn kell tartani, megelőzendő az újbóli tankötelezettség-mulasztást.
Az oktatási államtitkárság az MTI kérdésére közölte: a korábbi Oktatási és Kulturális Minisztériumnak nem voltak adatai arra vonatkozóan, hogy melyik településen hányan lépték túl az 50 tanórás hiányzást, csak azokat az eseteket összesítették, amikor a tanév ismétlésére kényszerültek a diákok hiányzásaik miatt. Terveik szerint az idei tanévtől azonban országos szinten statisztikát vezetnek majd az egyes településeken tapasztalható igazolt és igazolatlan hiányzásokról.
mti/eduline