Az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok között megvalósuló legnagyobb képzési együttműködés, az Atlantis Program újabb magyar intézménnyel bővült. Az egyedülálló szakmai tudást nyújtó projektben így immár a Semmelweis Egyetem is részt vesz, mely egy finn és egy amerikai felsőoktatási intézménnyel közösen dolgozta ki transzatlanti ápoló képzését. A projekt négy évre 400 ezer dolláros támogatást nyert el.
Olyan tudás kerül ezzel a hallgatók kezébe, melyet sehol máshol nem szerezhetnének meg, hiszen az amerikai, finn és magyar intézmények legjobb tudásukat adják a képzés megvalósításához."A képzés rendszerét sikerült néhány hónap alatt kidolgozni, ezt a típusú együttműködést azonban évek óta tartó munkakapcsolat előzte meg. Így egy sok évvel ezelőtt megfogalmazott álom vált valóra” - mondta el dr. Mészáros Judit, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának főigazgatója.
A közös oktatási projektek, hallgató- és tanárcsere programok után az amerikai és a magyar intézmények egy időpontban találtak rá az Atlantis Program által kínált lehetőségre. "A finn egyetemet ezután kértük fel a csatlakozásra, az intézmény pedig boldogan el is fogadta az ajánlatot" - számol be a főigazgató az elmúlt időszak eseményeiről.A Semmelweis Egyetem részvételével zajló program előkészítése során az intézmények összehasonlítják tantárgyi programjaikat és megvizsgálják, ki miben kínálja a legjobb oktatást és ez alapján dolgozzák ki a tanulmányi rendszert.
A kimeneteli követelmények esetében azonban mindhárom intézmény előírásait figyelembe veszik, így a megszerzett dokumentum az Unióban és az Egyesült Államokban is érvényes.Az ápoló képzés során országonként öt fő kap lehetőséget arra, hogy a három intézményben megismerkedjen különböző magatartásformákkal, egyes nemzetek ellátási rendszereivel. "Emellett az is fontos, hogy mindhárom intézményben tanuljanak anatómiát, annak ellenére, hogy a tárgy anyaga az egész világon megegyezik" - mondta a program kidolgozásában szerepet vállaló Mészáros Judit. A nyelvtanulás szintén az oktatás egy központi komponense közé tartozik, így a finn, amerikai, magyar hallgatók mind angol nyelven jutnak el a kettős diploma megszerzéséig.
Az európai felsőoktatási intézmények az Európai Bizottságnál, az amerikai egyetemek pedig saját országukban pályázhatnak a projekt elindítására, melyben egy vagy két egyesült államokbeli, illetve két uniós tagország vehet részt. Az együttműködés azonban nem egyedülálló Magyarországon, korábban már a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Debreceni Egyetem és a CEU (Central-European University) is kapott támogatást az Atlantis Program keretében.
(www.edupress.hu)