Tovább csökkent a jelentkezők létszáma Közoktatás
Edupress

Tovább csökkent a jelentkezők létszáma

A 2008-as jelentkezési statisztikák szerint 96302-en jelentkeztek a felsőoktatási intézményekbe - mondta Hiller István, az Oktatási és Kulturális Minisztériumban tartott sajtótájékoztatón. Ez a szám, mintegy 12000-rel kevesebb a tavalyi jelentkezési létszámnál, a csökkenés üteme azonban mérséklődött az elmúlt évekhez képest - mondta az oktatási miniszter.

Hiller István elmondta, hogy folytatódik a 2004 óta jelentkező trend, a felsőoktatásba jelentkezők száma csökken, a tavalyi évhez képest azonban a csökkenés üteme mérséklődött. "Míg 2006 és 2007 között 21 000-rel volt kevesebb a jelentkezők száma, addig 2007 és 2008 között a jelentkezői létszám 12 000-rel csökkent" - mondta az oktatási miniszter.

"Az előzetesen mások által jósolt számhoz képest a jelentkezési létszám jóval magasabb" - tette hozzá a szakminiszter. Az oktatási tárca egy új jogszabályt vezet be, miszerint a február 15-ig benyújtott jelentkezési adatok statisztikáit minden év március 25. és április 5. között hoz nyilvánosságra a minisztérium. "Abban az évben is, amikor van népszavazás és abban az évben is, amikor nincs népszavazás, március 25-e után fogja és tudja a minisztérium közzétenni a február 15-ig beérkezett jelentkezési adatokat"- hangsúlyozta a miniszter.

A 96 302 jelentkezői szám magába foglalja azt az 5200 jelentkezőt, aki mesterképzésre adta be felvételi kérelmét, valamint azt a megközelítőleg 10 000 főt, aki felsőfokú szakképzésre jelentkezett. Manherz Károly, oktatási szakállamtitkár elmondta, hogy a jelentkező létszámcsökkenés egyik oka lehet a 2004-ben indult Világnyelv Program, ami lehetővé tette az iskoláknak, hogy a gimnáziumi képzésben nulladik évet indíthassanak. "Ez egy öt éves program, melyben 15 000 középiskolás vesz részt, akik potenciálisan kiváló jelöltek lehetnek majd a felsőoktatásba. Ők jövőre fognak érettségizni" - mondta a szakállamtitkár.

Manherz továbbá tájékoztatott, hogy körülbelül 10 000 azon érettségiző diákok száma, akik a középiskolák által, hallgató jogviszonyban szervezett felsőfokú képzésre, illetve szakközépiskolai képzésekre jelentkeztek. "Ők sem jönnek át a felsőoktatásba"- mondta, valamint 500-600 további hallgató külföldi felsőoktatási intzéménybe jelentkezett -tette hozzá. A tavalyi adatokhoz képest felsőfokú szakképzésre 13%-al nőtt a jelentkezések száma, derült ki a statisztikai adatokból.

Mesterszakra 5200-an jelentkeztek idén. "Ez a szám nagyságrendileg megegyezik az idei évtől megszűnt, diplomásoknak meghirdetett kiegészítő képzésre jelentkezők számával. 2007-ben kiegészítő képzésre megközelítőleg 4000 jelentkezés érkezett”- mondta a szakállamtitkár.

Manherz Károly újságírói kérdésre elmondta, hogy az idei érettségizők száma 125 000 fő, amely tartalmazza az előrehozott érettségit tevő jelentkezői létszámot. Ebből várhatóan 85 000 azok száma, akik idén zárják középiskolai tanulmányaikat és várhatóan sikeres érettségi vizsgát tesznek. Az idén érettségizett, felsőoktatásban jelentkezők száma 42 000 fő, a fennmaradó 53 000 jelentkező korábban szerzett érettségit, vagy a felsőoktatási rendszerben valamilyen módon már szerepel.

Kérdésünkre, miszerint a változatlan államilag támogatott keretszámok mellett tapasztalható jelentkezői létszámcsökkenés a felvételi esélyeket kedvezően befolyásolja, mindössze a jelentkezők 15 %-ának kiesését prognosztizálja, ami azonban szemben állhat a minőségi felsőoktatás megteremtésének céljával, a szakállamtitkár úgy fogalmazott, hogy ezt majd a ponthatárok meghúzását követően derül ki. Azzal azonban egyetértett, hogy mivel az intézmények érdeke, hogy a rendelkezésére álló keretszámot feltöltsék, várhatóan valóban még könnyebb lesz idén a felsőoktatásba bekerülni, mint a korábbi években.

(www.edupress.hu)
Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai Érettségi-felvételi Székács Linda

Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai

Bár maradt az 500 pontos rendszer, a korábbi évekhez képest 2024-ben megváltozott a felsőoktatási felvételi pontszámításának összes szegmense. Kevesebbet érnek a középszintű érettségik, a többletpontokról és a pontszámításhoz szükséges érettségi tárgyakról pedig központi szabályok helyett az egyetemek dönthetnek. A diákok többsége még nem annyira látja át az új rendszert, ezért mi is segítünk azt megérteni.