2008. március. 05. 09:57 Eduline Utolsó frissítés: 2008. március. 05. 10:10 Közoktatás

Szent Patrik napi Fesztivál a Fonóban

Az írek világszerte március 17-én ünneplik meg V. században élt védőszentjük napját, akiről azt tartják, hogy ő vitte Írországba a kereszténységet, és a legenda szerint az ő nevéhez fűződik a kígyók kiűzése is a brit szigetekről.

Idén az Eclectica együttes és az Ír-Magyar Baráti Szövetség ismét megrendezi a Fonóban immár hagyománnyá vált fesztiválját, olyan kiváló előadók közreműködésével, mint LAJTAI KATI (Crystal) és a Fianna (Skócia, Írország), a BRAN (Magyarország), az IRISH ROVERS (Írország, Magyarország, Ausztria) és a házigazda ECLECTICA (Magyarország). A fesztivál programját Ary Krisztina és Szathmáry Melinda írosrzági fotónaplója színesíti.

A FESZTIVÁL programja:

19:00 Kovács Gáborján (BRAN) előadása
20:00 BRAN koncert
21:00 ECLECTICA koncert
22:00 FIANNA koncert
23:30: IRISH ROVERS koncert

A Bran együttes 1993 óta a magyarországi ír zenei élet egyik legfontosabb résztvevője, rangos népzenei rendezvények és fesztiválok állandó szereplője. A zenekar legfőbb erénye, hogy az általuk játszott dallamokat saját írországi gyűjtéseik anyagából válogatják össze - így képesek arra, hogy a hagyományos ír zenét teljes sokszínűségében mutassák be: repertoárjukon megtalálhatóak a vidám kocsmadalok mellett a balladisztikus hangulatú ír- és angol nyelvű énekek, a régi hárfás hagyomány dallamai és a virtuóz hangszeres játékot igénylő, friss tempójú népi tánczenék is.

Kovács Gáborján – tin whistle, ének, bodhran, ír fuvola; Császár Róbert – gitár; Kis Sándor – bodhran; Kúti Judit – tin whistle
Szabó Tánya - tánctanítás


Az ECLECTICA együttes 2000-ben alakult Szathmáry Melinda kezdeményezéseként. Repertoárjukban a XVIII.- XX. sz.-i kelta eredetű tradicionális népdalok, breton és erdélyi táncdallamok és saját szerzemények kapnak helyet egy progresszívebb, modernebb hangzásvilág keretében. A zenekar az ír és walesi származású rockzenei előadók (U2, Dido, Loreena McKennitt) dalainak átdolgozása mellett hű maradt a kelta-breton tradicionális zenei gyökerekhez: új keletű népdalokat, régi táncdallamokat és hárfaművet is megszólaltatnak a több népcsoport hagyományaira és saját dalokra épülő repertoárban. Az ECLECTICA változatos játékát az ír és világzenei fesztiválok berkei mellett többek között JOHN MAYALL and the BLUESBRAKERS 2007-es magyarországi látogatása keretében élvezhette a hazai közönség.

Szathmáry Melinda – ének, gitár; Sassi Lilla – hegedű, vokál; Mező Győző - hegedű, citera, vokál; Fodor Miklós - fuvola; Berki József – basszusgitár; Dormán Imre – ütőhangszerek; Csizmár Zsolt - derbuka, konga

[[ Oldaltörés: A többi zenekar ]]


A Fianna zenekart 1996-ban alapította Lang János és Varga Kornél. Abban az idõben az együttes a tradicionális ír zene hû tolmácsolását tûzte ki célul. Ezáltal a zenekar hamar népszerûvé vált Magyarországon kívül is, elsõsorban azokban a klubokban, ahová az eredeti ír folklór rajongói jártak. A Fianna tagjait mindíg a legkivállób hazai, ír, angol és skót zenészek alkották. A zenekar Magyarország és a Szigetek egyik legelismertebb kelta zenét játszó együttese volt 2004-ig, amikor a zenekar több év szünetre kényszerült, mivel a tagok egymástól távol telepedtek le. Márciusban egy rövid magyarországi turné keretén belül azonban újra lehetőség nyílik arra, hogy a hazai közönség újra hallhassa a Fiannát. A koncertek érdekessége, hogy a csapat főleg az eredeti tagokból fog újra összeállni: Lajtai Kati - ének, Alan Burton - ír duda, furulyák, Lang János - hegedű,furulyák, bodhran, Varga Kornél - gitár, mandolin, Charlie Abel és Kertész Ákos - ütőhangszerek fogja biztosítani a Fiannától megszokott pörgős táncdallamokat és a Szigetek legszebb dalait.

Az Irish Rovers 1992-ben alakult Budapesten, Patrick McMullan (Belfast) és Pejtsik Péter (Budapest) találkozásával. A jelenlegi trió-felállás harmadik tagja, Torma Ferenc 1994-ben csatlakozott a zenekarhoz.
Az IRISH ROVERS ír népzenét, tradicionális és kocsmazenét (drinking songs) játszik, saját feldolgozásában. A feldolgozásokban és Pejtsik Péter hegedűjátékában tradicionális ír, progresszív rock, és klasszikus zenei elemek ötvöződnek sajátos zenei és hangzásvilággá, amelyről az IRISH ROVERS mindig felismerhető. Magyarországon is az utóbbi években gyakran csatlakozik hozzájuk Nicole Janss (Németország) furulyán, dudán, ütőhangszereken. A mostani egyik azon ritka alkalmak közül, amikor Magyarországon is e négytagú felállás hallható.

Patrrick McMullan – ének, gitár; Pejtsik Péter – hegedű; Torma Ferenc – bouzuki, billentyűk; Nicole Janss – tin whiste, duda, ütőhangszerek

Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai Érettségi-felvételi Székács Linda

Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai

Bár maradt az 500 pontos rendszer, a korábbi évekhez képest 2024-ben megváltozott a felsőoktatási felvételi pontszámításának összes szegmense. Kevesebbet érnek a középszintű érettségik, a többletpontokról és a pontszámításhoz szükséges érettségi tárgyakról pedig központi szabályok helyett az egyetemek dönthetnek. A diákok többsége még nem annyira látja át az új rendszert, ezért mi is segítünk azt megérteni.