A tehetség az egyetemen teljesedhet ki igazán - A mentorprogramokról Felsőoktatás
Eduline

A tehetség az egyetemen teljesedhet ki igazán - A mentorprogramokról

Nem csak az egyetemi tanulmányaidban, hanem a közösségi életben és a mindenkit bosszantó adminisztrációban is segítséget kaphatsz

Miből is áll a mentorálás, miért is lehet rá szükségünk? Mindjárt közelebb kerülhetünk a mentor-mentorált kapcsolat megértéséhez, ha felidézzük Odüsszeusz történetét: mielőtt elindult volna a trójai háborúba, az akkor még gyerekkorú fia, Télemakhoszt nevelés rábízta barátjára, Mentorra. Személyéről kevés feljegyzés maradt meg, de az bizonyos, hogy élete során olyan tulajdonságokról tett tanúbizonyságot, hogy kiérdemelte a nagy bizalmat Odüsszeusztól.

Egy mentor megfelelő élettapasztalattal rendelkezik, maga is szomjazza a tudást, de át is tudja adni. Jellemzően a közösség megbecsült tagja, illetve az egyik legfontosabb, hogy kezeli a felmerülő konfliktusokat.

Az egyetemi életed elején több nehézséggel is meg kell küzdened: elhagyod a családi fészket, ismeretlen környezetben kell érvényesülnöd, az élet új feladatokkal lát el, valamint a tanulmányaidban is ki szeretnél teljesedni. Az egyetemek közösségépítő programjai támpontot ugyan adhatnak, de csak a tapasztalás útján sajátíthatsz el új készségeket, bővítheted kapcsolatrendszered. Utóbbiban személyes segítséget adnak a szakkollégiumok is, azonban átfogó támogatást jellemzően mentorprogramokon keresztül kaphatsz.

Minden egyetem rendelkezik a saját programjával, de akár karok vagy szakok szintjén is működhet mentorprogram. A legtöbb segítséget a halmozottan hátrányos helyzetű diákok kaphatják, rájuk különösen ügyelnek a felsőoktatásban, ugyanis közülük kerülhetnek ki családjuk első diplomásai. A résztvevők az érdeklődési körük és készségeik alapján olyan támogató személyt kaphatnak, aki segíti őket tanulmányaikban és az egyetemi ügyekben.

Előbbi különösen fontos, ugyanis egyetemi vagy főiskolai közegben az oktatóknak már nincs nagy lehetősége, hogy különös gondot fordítsanak egy-egy diákra. Ezen túl általában a szakkollégiumokra épülő intézményi mentorhálót érdemes választani. Segítségükkel mindjárt tanulmányaid elején jó kapcsolatba kerülhetsz oktatóiddal, szakmai tanácsokat adnak, könyveket ajánlanak, hogy megfelelő felkészüléssel a Tudományos Diákköri Konferencián is elindulhass.

A legátfogóbb mentorprogrammal a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája rendelkezik, melyre minden tanév elején jelentkezhettek. Évente átlagosan 1500 hallgatónak nyújtanak támogatást képzett mentoraik, akik a mentoráltjaikkal azonos felsőoktatási intézmény, azonos területén tanuló felsőbb éves, ezért hatékonyan tud segíteni és tanácsot adni tanulmányi és adminisztrációs ügyekben egyaránt. A felkészült segítő időben tudja rábízott mentoráltját tájékoztatni az aktuális pályázatokról, szociális és tanulmányi ösztöndíjakról. Mindezek azt szolgálják, hogy a lehetől egtöbb időt tudja egy hallgató a tanulásra fordítani.

Szakdolgozatnak indult, hangos siker lett belőle

Interjú Bagi Zsófia ipari termék- és formatervezővel. Az Óbudai Egyetemen első alkalommal tavaly év végén hirdettek győztest a Leginnovatívabb szakdolgozat díjában. A díj elsőként Bagi Zsófia ipari termék- és formatervező mérnökhöz került, aki a közösségi terek akusztikai komfortjának javításával foglalkozott a győztes dolgozatban.Amikor megkértem Zsófit, hogy fejtse ki, pontosan mit is jelent a közösségi terek akusztikai komfortjának javítása, inkább megmutatta a pályázati anyagát.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.