Az élet hallgatóként az igazi, néhány éved van a kiteljesedésre Felsőoktatás
Eduline

Az élet hallgatóként az igazi, néhány éved van a kiteljesedésre

Minden felsőoktatási intézménybe felvett fiatal számára a hallgatói évek bizonyulnak életének legintenzívebb időszakának. Nem csak az állandó szórakozási lehetőségek miatt, hanem a közösségi lét, a szakmai és személyes fejlődés is igazán maradandó lesz mindenki számára ezekben az években. Megnéztük, hogy mi segíti leginkább a hallgatókat a kiteljesedsében.

 

A kapuban állva: a Gólyatábor

Az érettségi megfeszített időszaka és a felvételi izgalmai még kellemes bizsergést okoznak mindenki gyomrában, mikor az egyetemi és főiskolai gólyatáborokba indulnak a felvételt nyert fiatalok. Igen, voltak botrányok - ez megkerülhetetlen téma -, de a százszámra rendezett táborok a legtöbb esetben a fáradt gőz kieresztését jelenti, mikor már teljesen felnőttnek érezheted magad.

Az ilyen oldott közeg a legjobb arra, hogy megismerd új szaktársaidat, az idősebb hallgatóktól az első hónapokra elegendő tippet gyűjts össze, vagyis megkezdd a beilleszkedésed abba a világba, ami nem csak a következő 3-5 évedet, de az egész életedet meghatározza majd.

A hagyományok

Minden intézménynek van egy sajátos hagyománya, ahogy köszönti, illetve ahogy elhagyja valaki a megszerzett diplomával az egyetemet. Ez sokkal formálisabb beavatás az egyetemi életbe, mint egy gólyatábor, de ez lesz életed egyik legbüszkébb pillanata - ezt elhihetitek. Az Óbudai Egyetem esetében például a korsóavató a szokás: minden hallgató kap egy fa vagy kerámia korsót, mely magán hordozza a beavatás évét és a hallgató nevét, valamint a selmecbányai esküre koccintanak egymással.

Ahogy arról Korom-Vellás Attila, az OE hallgatója beszámolt az Eduline-nak, náluk a gyűrűavatás zárja le kerettel a hallgatói éveket: minden hallgató számára készítenek egy gyűrűt az egyetem címerével, így bármikor, mikor összetalálkozik véletlenül két végzett hallgató, egyből megtalálják a közös pontot, tovább vihetik magukkal egy kis szeletét a közösségi életnek, amit egyszer átélt.

Kollégium, és ami mögötte van

A lakhatási megoldáson túl a kollégium nem egy olyan hely ideális esetben, hogy csak alszol, kelsz, tanulsz, fekszel, hanem igazi életet élhetsz. Almási Rezső Máté, az OE kollégista hallgatójaként is kiemelte, hogy nem lehet csak a szobában gubbasztani. Előfordult, hogy egy elsőévest hosszú hetek noszogatására sikerült kimozdítani a komfortzónájából, amit számára az egyik kollégiumi sportkör jelentett.

A kollégiumi szórakozási lehetőségek sokkal gyakoribbak, mint a kari vagy egyetemi szervezések, jellemzően 100-300 fő lefedi a teljes közeget, de ez is a célja, hogy kisebb közösségeket erősítse. A kollégiumi körök hálózata már igencsak szerteágazó. lehetőséggel bírnak: a programozó körön át a röplabdáig rengeteg ilyen kör található. Kár lenne kihagyni, főleg a tanulásra koncentráló köröknek van különös haszna:

"Nem minden oktató tudja a hallgató nyelvén átadni a tudást"

- mondta Almási, aki szerint ez remek kiegészítés lehet a tanultakhoz. Ráadásul egyre több helyen elterjedt az a megoldás, amivel az OE is él, vagyis a hallgatók számára teljesen nyilvános rendszerben összegyűjtve megtalálható az összes kör, és a heti kezdési időpont. Ott a helyetek!

Szakkollégiumok, ahol a tehetséged igazán kiteljesedhet

A szakkolik a magyar felsőoktatás egyedi csodái az ide érkező külföldi hallgatók szemével is. Amennyiben kiderül, hogy különösen jó érzéked és tehetséged van egy területhez, bátran keresd fel a meglévő szakkolikat, ahol a tudományterületen a többiekkel közös kutatásokba foghatsz, tudományos szemináriumokat és előadásokat hallgathatsz vagy tarthatsz.

A tehetséggondozás egyetemi csúcsa a szakkoli, amit egyes egyetemeken nem csak közös tanulási és kutatási tér biztosít, hanem a legjobb tanulók tényleg egy épületbe költözhetnek, mint egy rendes kollégium

TDK

A Tudományos Diákköri Konferencia a tudományos életre pályázó hallgatók nagy próbája. A mintatantervtől elrugaszkodva választhat önálló kutatási területet minden hallgató. A terület elismert oktatói később kiértékelik a kutatásokat, mely alapján rangsorolják a hallgatók teljesítményét. A legjobbak az OTDK-ra is elmehetnek, ami már igen komoly szintje az egyetemi tudományos tevékenységnek az átlagos hallgatókhoz képest.

A szemfülesebbek olyan témát választanak, ami akár a későbbi szakdolgozatuk is lehet. Így megfelelően felkészülhettek a szakdolgozatok védésére is,ami nagyon hasonló megmérettetést jelent. A legjobb dolog, ami történhet veled az egyetemi tudományos életben, és a bátorságon kívül csak egy jó ötlet kell hozzá.

Hihetetlen: 87 kreditet szerzett egy debreceni hallgató

Lehet, hogy vannak űrlények? Molnár Zoltán visszatérő olvasónk, rendszeresen büszkén számol be nekünk a sikeres eredményeiről. Ezúttal nem csak nekünk, de az Indexnek is tolmácsolta, hogy a most lezárt vizsgaidőszak végére 87 kreditet szerzett. A félévente ajánlott kreditmennyiség mindenhol 30 kredit, kétfélév alatt teljesítendő minimumpedig 36.

 

 
„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.