Minden negyedik családnak gondot okoz egyetemista gyerekük anyagi támogatása Felsőoktatás
Kurucz Tünde

Minden negyedik családnak gondot okoz egyetemista gyerekük anyagi támogatása

A diákok 57 százaléka nem megy egyetemre, ha nem sikerül bejutnia államilag finanszírozott helyre.

Csak 8 százalékuk fogalmazott úgy, hogy  finanszírozási formától függetlenül szeretné elvégezni a kiszemelt szakot  - derült ki az OTP Bank legfrissebb felméréséből, amit a vg.hu szemlézett.

A válaszadók 25 százalákánál gondot okoz a családnak az egyetemista gyerekük anyagi támogatása, mégis sok szülő lehetőségeihez képest támogatja gyerekét. A mostani gazdasági környezetben nem meglepő, hogy a tanulók 42 százaléka fogalmazott úgy, hogy a szüleinek nincsen annyi megtakarítása, hogy ki tudja fizetni az egyetemi képzés díját. Csupán 1 százalékuk válaszolta azt, hogy ez a családnak nem okoz anyagi nehézséget.

A fiatalok válaszaiból kiderült, anyagi nehézségek esetén először a tanulmányaikkal párhuzamosan próbálnak munkát találni, másodszor a szüleiktől kérnek pénzt, vagy ha ez sem megy, akkor a diákhitel felvétele mellett döntenek.

Az, hogy valaki egyetem, főiskola mellett dolgozik, nem új jelenség.  A rezsiválság és élelmiszerinfláció előtt megjelent 2021-es Eurostudent elemzés szerint tíz egyetemistából négy folyamatosan dolgozik egyetem, főiskola mellett. A hallgatók 14 százaléka alkalomszerűen vállal munkát, 45 százalékuk pedig nem dolgozik a szorgalmi időszakban. A tanulmányaik mellett folyamatosan dolgozók aránya a felsőoktatási szakképzésen és a mesterképzésen tanulók között a legmagasabb - a hallgatók több mint fele, 55 százaléka dolgozik.