Tandíj helyett diplomaadó? Felsőoktatás
Eduline

Tandíj helyett diplomaadó?

A felsőoktatási intézményekben épp pótolná az évek alatt kialakult 60 milliárd forintos deficitet a Közép-európai...

Diplomaadó lehet a megoldás a BKF rektora szerint

A felsőoktatási intézményekben épp pótolná az évek alatt kialakult 60 milliárd forintos deficitet a Közép-európai Egyetem docense, Vass László által felvetett diplomásadó, ám a Magyar Rektori Konferencia elnökségi tagja szerint további hatásvizsgálatokra lenne szükség ahhoz, hogy a gyakorlatban is működjön az új adónem - írja a Napi Gazdaság.

A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola (BKF) rektora szerint különbséget kellene tenni a diplomásadó fizetői között a Magyarországon és a külföldre vándorolt dolgozók között, különben sérülhet a társadalmi igazságosság elve.

A diplomásadó lényege, hogy akinek diplomája van, az oklevél kiadási évétől függetlenül 1,5 százalék többletadót fizetne aszja-köteles jövedelme után. A többletbevétel fedezheti a kormány által jelenleg elvárt tandíjat.

Mivel a diplomaadó a jövedelemmel arányos lenne, egy 50 ezer forintot kereső félállású pedagógus csak havi 750 forintot fizetne, míg egy egymilliót kereső menedzser havi 15 ezer forinttal járulna hozzá a felsőoktatás költségeihez - tette hozzá a lap. A diplomaadóval a kormány is foglalkozott korábban - összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.