A hallgatók harmada nem kap diplomát Felsőoktatás
Eduline

A hallgatók harmada nem kap diplomát

Jelentősen csökkent az utóbbi években a lemorzsolódás a hazai felsőoktatási intézményekben, de még így is nagyon magas – tudta meg a Magyar Nemzet. A hallgatóknak több mint a harmada képtelen megszerezni a diplomáját.

2008-ban még 45% volt a lemorzsolódók aránya az OECD elemzése szerint a hazai felsőoktatási intézményekben, ami mára 40% alá csökkent, de még így is rengetegen nem tudnak lediplomázni – írja a lap.

Az Oktatási Hivatal adatai szerint a 2010-ben alapképzésre beiratkozók közül 36,4% lemorzsolódott, 6,8% pedig még mindig nem végzett, 7,2% pedig otthagyta a választott szakot. A felvett hallgatók mindössze 49,5%-a jutott el sikeresen a képzés végéig. Ebben pedig még nincsenek benne azok, akik az abszolutóriumig eljutottak ugyan, de nyelvvizsga hiányában nem kapták meg a diplomájukat.

Osztatlan képzésen még rosszabb a helyzet a lap szerint, ott 23,3% végzett, 38,7% lemorzsolódott, a hallgatók durván harmada pedig még mindig tanul.

Fontos infók

Magyar politikusok diploma nélkül: egyetemi végzettség nem kell a karrierhez?

Átvételi eljárás: mit tehettek, ha egyetemet akartok váltani?

Hogyan tartsátok meg az állami ösztöndíjat, ha átsoroltak önköltségesre?

Mesterszakon a helyzet sokkal jobb, itt 78,2% időben befejezte a képzést, és csak 17,8% morzsolódott le. Ami az egyes szakterületeket illeti, az OH adatai szerint alapképzési szinten az informatika, a természettudomány, a műszaki, illetve az agrárterületen szakad le a legtöbb diák.

Gulyás Tibor, a HÖOK elnöke a lapnak elmondta, hogy jövő nyárra egy javaslatcsomaggal állnak elő, hogy visszaszorítsák a nagy mértékű lemorzsolódást. A HÖOK két területen lát hathatós intézkedési lehetőséget, az egyik a felsőoktatási diáktanácsadás, a másik pedig az e-learning alapú oktatási eszközök használata.