Tüntetéshullámot váltott ki a Corvinus feldarabolásának terve Felsőoktatás
Eduline

Tüntetéshullámot váltott ki a Corvinus feldarabolásának terve

Hétfőn, kedden és szerdán is tüntetnek a Budapesti Corvinus Egyetem diákjai és dolgozói az államtitkári javaslat ellen, amely a budai karokat a Szent István Egyetemhez csatolná. Ma hattól gyülekeznek a Villányi úti campusnál.

A hétfői tüntetés: néhány százan vonultak azért, hogy a budai karok a Corvinus részei maradhassanak

Január 1-jével a Szent István Egyetemhez kerülhet a Budapesti Corvinus Egyetem három budai kara - a kertészeti, a tájépítészeti és az élelmiszertudományi -, ha az emberi erőforrások minisztere elfogadja a felsőoktatási államtitkárság javaslatát, amelyet múlt hét kedden jelentettek be. Az államtitkárság javaslatai nyolc jelenlegi felsőoktatási intézményt érintenének: a változásokat itt térképen is megnézhetitek.

Az oktatóknak és a hallgatóknak egyáltalán nem tetszik a terv: hétfőn molinót feszítettek ki a Gellért-hegy oldalában, és a Kongressszusi Központhoz vonultak - itt lett volna a tanévnyitó sajtótájékoztató, amelyet az Emmi letiltott, az ünnepi szenátusülést viszont megtartották -, ma hattól pedig a Villányi úti campusnál gyülekeznek, ahonnan az Emberi Erőforrások Minisztériuma Szalay utcai épületéhez mennek. Valószínűleg szerdán is lesz tüntetés. Rostoványi Zsolt, a Corvinus rektora szerint semmi sem indokolja a karok elcsatolását: az Eduline-nak adott interjút itt olvashatjátok. A Szent István Egyetem viszont elégedett az ötlettel.

Fórum döntött a tüntetéshullámról

Nosztalgia a hallgatói hálózatos időkből: a hétfői Facebook-esemény leírása szerint a budai campus hallgatóinak és dolgozóinak hétfői fóruma egyhangúlag elutasította a beolvasztást és tiltakozást hirdetett.

''A felsőoktatási államtitkár figyelmen kívül hagyta a Corvinus szenátusának egyhangú döntését, amely a budai és pesti karok egysége mellett foglalt állást. Az egyetemi autonómia szempontjából is elfogadhatatlannak tartjuk, hogy az államtitkári javaslatot az érintett karok vezetőinek kizárásával hozták meg. A karok által készített szakmai anyagokat semmibe vették'' - írták.

A múlt hét keddi sajtótájékoztató után az élelmiszertudományi kar dékánja az Eduline-nak azt mondta: arra számítottak, hogy Palkovics László államtitkárt meggyőzi az együttműködési tervezetről készített anyaguk. Hozzátette: tárgyalni fognak, akivel csak lehet - a bejelentés előtti államtitkári egyeztetésekre egyébként csak a rektorokat hívták meg. A diákok az oktatás minőségét és a tanáraikat féltették, akiknek Gödöllőre is utazgatniuk kell majd, illetve amiatt aggódtak, hogy a diplomájukra nem Corvinus lesz írva.

A mostani tüntetések szervezői szerint ''elfogadhatatlan, hogy olyan egyetem vegye át a karok irányítását és az oktatás jelentős részét, amelynek hasonló szakjainak évek óta lényegesen rosszabb eredményei vannak a felsőoktatási rangsorban. A kizárólag a Corvinusszal szemben alkalmazott rendkívül szűk határidő kettévágja a tanévet és káoszt teremt.''

A tüntetéseket szervező fórum állásfoglalása és követelései
  • Legyenek nyilvánosak a tárgyalások, a döntést megalapozó szakmai anyagok és hatástanulmányok. A felsőoktatási struktúra további átalakításánál is ez legyen a gyakorlat.
  • Az oktatásban nem átgondolatlan átalakításokra, hanem a korábban elvont források visszaadására van szükség. A budai karok stabilitását is az agrárképzési támogatás szintjének helyreállítása oldaná meg.
  • Az átalakítások egy 160 éves intézmény szerkezetét, hírnevét és nemzetközi kapcsolatrendszerét rombolnák szét. A budai karok színvonalát a jelentkezők növekvő létszáma is bizonyítja. A hallgatók ragaszkodnak az anyaintézményhez.
  • Nincs jó felsőoktatás kiszámíthatóság nélkül. Ne vegyék el a hallgatók jövőképét. Biztosítsák az intézmények stabilitását.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.