„Tényleg Kölnből jöttél? És mit gondolsz az Iszlám Államról?” – ezzel nyitotta a beszélgetést az egyetemen egy német születésű fejkendős muszlim gyökerű lánnyal egyik társa. Mozgalmat indítottak a mindennapi rasszizmus ellen, amit "elkövetői" gyakran észre sem vesznek.
A mindennapi, mások által gyakran észre sem vett, mégis sértő megnyilvánulások ellen hozták létre Mainz és Frankfurt egyetemi campusain a #CampusRassismus hasthaget a Twitteren. Itt bárki elmondhatja, milyen bántó dolgok érték az egyetemen.
A Deutsche Wellének a szociológus hallgató Emine Aslan elmondta, azért hozták létre az online kibeszélést, mert nehéz elmagyarázni, miért bántók azok a kérdések és megjegyzések, amikről a gazdáik még csak nem is sejtik, hogy azok. A konkrét történetet alapján azonban mindenkinek világos lehet, mit és miért nem illik mondani például egy ázsiai vagy muszlim gyökerű diáknak.
Cikkeink a témában |
Muszlim diákkal "poénkodott" az amerikai tanár |
Aslan elmesélte azt az esetet DW-nek, amikor egy szociológiaprofesszor a többnejűségről és az iszlám országokban tapasztalható nemek közti egyenlőtlenségről beszélt neki, amikor feltűnt a szemináriumán fejkendőben. Később pedig az oktató közölte vele, át kéne gondolnia, hogy tudományos pályára akar-e lépni, mivel feltételezte, hogy úgyis a háztartásban lesz a helye férje mellett.
De nem csak muszlimok mesélik el kellemetlen élményeiket a Twitteren, hanem melegek, fogyatékkal élők és azok is, akiket női mivoltuk miatt ér valamilyen kellemetlen élmény.