Mennyit kell fizetnetek, ha a diplomázás után nem itthon vállaltok munkát? Felsőoktatás
Eduline

Mennyit kell fizetnetek, ha a diplomázás után nem itthon vállaltok munkát?

Kell-e fizetnetek, ha a diploma megszerzése után külföldre költöztök? Milyen feltételekkel kell teljesíteni a ledolgozást? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.

Most kezdeném el majd az egyetemet, és úgy tervezem, hogy a végzés után hosszú időre külföldre költözöm. Ha állami ösztöndíjasként tanulok, lenne ennek következménye?

Igen, mivel állami ösztöndíjasként a beiratkozáskor aláírt hallgatói nyilatkozatban vállaljátok azt is, hogy a diplomázást követő húsz évben legalább a tanulmányaitoknak megfelelő ideig hazai munkaviszonyban dolgoztok. Vállalkozók is lehettek, a lényeg csak annyi, hogy bejelentett legyen a munkaviszony. (Az önköltséges hallgatók esetében nincs ledolgozási kötelezettség.)

Egy állami ösztöndíjas szemeszter 150 napnak, vagyis öt hónapnak felel meg. A ledolgozás nem kell, hogy folyamatos legyen, és nem is kell rögtön a végzés után elkezdenetek.

Az első képzésetek alatt végzett munka nem számít be, a már elvégzett alapszakot viszont elkezdhetitek ledolgozni a mesterképzés alatt. Ugyanez vonatkozik a párhuzamosan végzett szakokra is: az első diploma megszerzése után vállalt munkával már csökkentitek a ledolgozandó időt. Fontos, hogy ezek a ledolgozás szempontjából is duplán számítanak, tehát ha egy év csúszással kezdtek el egy újabb alapszakot, akkor is tizenkét félévnek megfelelő ideig kell itthon dolgoznotok.

Beszámítják azt az időszakot, amely alatt álláskeresési járadékot, csecsemőgondozási díjat (CSED), gyermekgondozási segélyt (GYES) és gyermekgondozási díjat (GYED) kaptok. Az önkéntes katonai szolgálata időszaka duplán számít.

Mit kell tudni a 2015-ös felvételiről?

Bukja a felvételit, aki elfelejti ezt a határidőt

A 2015-ös felvételi jelentkezői

Ezek a legnépszerűbb alapszakok

A 41 központi ponthatáros szak

Milyen ponthatárokra számíthattok?

Ennyit kell fizetni a legnépszerűbb alapszakokért

A legnépszerűbb mesterképzések önköltsége

Mikor tudjátok meg, hogy felvettek-e?

Ezekre az egyetemekre, főiskolákra felvételiznek a legtöbben

A legnépszerűbb karok 2015-ben

Ilyen lesz a pótfelvételi

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.