Több mint egymillió forintot bukhatnak a renitens tanárok Felsőoktatás
Eduline

Több mint egymillió forintot bukhatnak a renitens tanárok

25-75 ezer forintot kaphatnak azok a hallgatók, akik az újraszabott, öt- vagy hatéves tanárszakokon kezdték meg tanulmányaikat szeptemberben - az egyetemi-főiskolai ösztöndíjnál jóval magasabb összegű juttatásért cserébe azonban szigorú feltételeknek kell megfelelnük.

Nyilvánosságra hozta a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) a tanárszakosoknak kiírt ösztöndíj feltételeit. Azoknak az elsőéveseknek, akik állami apanázzsal szeretnének tanulni, meg kell adniuk azokat a régiókat, ahol pályakezdőként szívesen vállalnának munkát - ezen pluszpontok múlnak, azok ugyanis nagyobb eséllyel kapnak ösztöndíjat, akik olyan megyét jelölnek meg, ahol várhatóan hiány lesz pedagógusokból öt-hat év múlva -, a diploma megszerzését követő fél évben a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) ezekben a régiókban ajánl állást a friss diplomásnak.

Ha az állásajánlatot a végzett nem fogadja el, vissza kell fizetnie az ösztöndíjat, ez pedig nem kevés pénz. Ha valaki végig a maximális összegű ösztöndíjat kapja meg havonta, több mint 3 millió forintos adóssággal számolhat, 25 ezres havi juttatás esetében pedig 1 250 000 vagy 1 500 000 forintos mínuszból indul. Szigorú vizsga vár a pályakezdő tanárokra - erről itt olvashattok.

Akkor is bajba kerülnek az ösztöndíjasok, ha felmondanak

Az ösztöndíj jegybanki alapkamattal megnövelt teljes összegét kilencven napon belül vissza kell fizetni akkor is, ha a hallgató felmondja a szerződést, vagy nem teljesíti a követelményeket  - igaz, lehet kérni részletfizetést.

Így jár az, akinek a diploma megszerzése előtt megszűnik az ösztöndíjas hallgatói jogviszonya, vagy felmondással, közös megegyezéssel, illetve a munkáltató által alkalmazott rendkívüli felmondással a munkaviszonya szűnik meg. Felmondás esetén az ösztöndíj időarányos - tehát még nem "ledolgozott" - részét kell visszafizetni, a volt ösztöndíjasoknak ugyanis legalább annyi ideig kell dolgozniuk a KLIK-nek, ahány hónapig kapták az állami támogatást.

Megszűnik viszont a kötelezettség, ha az oklevél megszerzését követő fél éven belül nem ajánl fel állást a Klik. Szüneteltetni lehet a munkavállalási kötelezettséget, ha a pályázó katonai szolgálatra jelentkezik, egészségi körülmények miatt nem alkalmas a tanulmányok befejezésére, illetve a munkakör betöltésére (ehhez szakorvosi igazolás kell), ha az ösztöndíjas közeli hozzátartozóját mint főállású ápoló ápolja, illetve ha terhességi, gyermekágyi segélyre, GYED-re, GYES-re, rehabilitációs ellátásra vagy rokkantsági ellátásra, rehabilitáció járadékra vagy rokkantsági járadékra jogosult. A pályázatról és az elbírálási szempontokról itt olvashattok.