Így tanulhattok a világ legjobb egyetemein otthonról Felsőoktatás
Eduline

Így tanulhattok a világ legjobb egyetemein otthonról

Diplomát nem kaptok, de tanulmányaitokat kiegészíthetitek a világ legjobb egyetemei által meghirdetett ingyenes, online kurzusainak elvégzésével. A Yale, a Stanford vagy akár a világhírű Massachusetts Institute of Technology professzorainak előadásai közül is válogathattok, és a tudásotokat is tesztelhetitek. Íme, a mi kedvenceink.

1. edX

Huszonnyolc intézmény, köztük a Harvard, a Massachuttes Institute of Technology, a Berkeley, a Cornell, a torontói és a bostoni egyetem, az ausztráliai állami egyetem, a hongkongi egyetem, a Technische Universität München és az École Polytechnique Fédérale de Lausanne professzorainak online kurzusain vehettek részt az edX nevű virtuális platformon.

Az oldalon természettudományi, gazdasági, üzleti, műszaki, bölcsészettudományi, jogi, orvosi és társadalomtudományi kurzusok közül válogathattok - ha elvégzitek valamelyiket, "mesterigazolást" kaptok. Megnézhetitek a hagyományos órákról készült videókat, különböző feladatokat oldhattok meg, e-tankönyveket tölthettek le, a fórumon kérdéseket válaszolhattok meg és tehettek fel a többieknek, az online vizsgákat pedig egy automatizált rendszer értékeli.

A kurzushoz tartozó fórumban minden kérdéseteket feltehetitek

A 60 millió dolláros programot a Harvard és az MIT indította 2012-ben, már az első kurzusokra is majdnem annyian jelentkeztek, ahányan megalapítása óta az MIT-re jártak. A legtöbb kurzus az őszi félévben szeptember közepétől indul, úgyhogy érdemes minél előbb jelentkezni.

2. Coursera

Már nyolcvanhat intézmény csatlakozott a Coursera projekthez: az oldalon regisztrálva többek között a Stanford, a Princeton, a Columbia, a Yale, a University of London, a Melbourne University, a Hong Kong University of Science and Technology, a Ludwig-Maximilians-Universität München, az École Polytechnique Fédérale de Lausanne kurzusain vehettek részt - ingyen.

A Columbia egyik órájáról készült videó

Az online felületen elsősorban irodalom, matematika, statisztika, társadalomtudomány, informatika, gazdaság, orvostudomány, természettudomány és dizájn témájú kurzusokat kínálnak az egyetemek - a kurzusok végén tanúsítványt kaptok. A videós és írott tananyag után teszteket kell megoldanotok, chatelhettek a kurzus többi résztvevőjével, sőt a térképfunkció segítségével helyi közösséget is építhettek, amelynek tagjaival így nemcsak virtuálisan, hanem személyesen is találkozhattok.

Videós és írott tananyagból tanulhattok

A Coursera ötlete két stanfordi professzortól származik, akik azt szerették volna elérni, hogy azok is bekapcsolódhassanak az oktatásba, akik komolyan érdeklődnek valamilyen téma iránt, de körülményeik miatt nem járhatnak egyetemre.

3. OpenLearn

A világ legnagyobb távoktatással foglalkozó egyeteme, az Open University hozta létre az OpenLearn platformot, amelyen pedagógiai, történelmi, művészeti, nyelvészeti, üzleti, természet- és társadalomtudományi, illetve műszaki témájú kurzusok tananyagát találhatjátok meg. Ha csak kevés időtök van, párperces, érdekes témájú videókat is nézegethettek, például az irányítószámok kiosztásának módszereiről vagy a dizájnmozgalmakról.

Az OpenLearn platformon pár perces videókkal is hasznos tudást szerezhettek

Tanulás a virtuális térben?
Magyarországon is kísérleteznek tantermen kívüli tanítási módszerekkel. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kara online szerepjátékban helyeztek el virtuális tantermeket: az itt tartott órák kiegészítik a hagyományos vagy levelező oktatást. Az Ollé János egyetemi adjunktus által létrehozott Virtuális Egyetem nevű platformon emellett vannak webináriumi - webkamerán követhető - előadásokra épülő kurzusok is, a tanárok és a résztvevők chaten kommunikálhatnak.

4. MIT OpenCourseWare

A világrangsorokban évről évre a top háromban szereplő Massachusetts Institute of Technology (MIT) 2002-ben indította MIT OpenCourseWare (OCW) nevű projektjét. Több mint kétezer gazdasági, műszaki, művészeti, bölcsészettudományi, orvostudományi, társadalomtudományi, természettudományi és pedagógiai kurzus közül válogathattok: megtaláljátok a kurzus tananyagát, emellett letölthetitek a házi feladatokat és a teszteket is.

Az MIT platformján felirat is segíti a megértést

Sok kurzusnál megnézhetitek/meghallgathatjátok az MIT-n tartott előadásról, szemináriumról készült videó- vagy hangfelvételt, letölthetitek mp4 formátumban vagy az iTunes University alkalmazásával is. A megértést angol felirat is segíti. Kereshettek téma, tanszék, illetve kurzusszám szerint, de megnézhetitek a legnépszerűbbek listáját is - az élen jelenleg informatikai és matematikai kurzusok állnak.

Az MIT tucatnyi kurzus anyagát más nyelveken is elérhetővé tette. Igaz, magyarul egyelőre nem - az angol mellett kínai, thai, török, spanyol, portugál, perzsa és koreai nyelven találhattok kurzusokat. Az oldalnak júniusban 80 millió látogatója volt.

5. NovoEd

NovoEd nevű online platformon pénzügyi, üzleti, pedagógiai, természettudományi és művészeti kurzusokat végezhettek el, sőt később mentorként vagy öregdiákként is részt vehettek az oktatásban. Az oldalt a Stanford indította, jelenleg még csak 25 kurzust találtok rajta - ezek szeptemberben-októberben indulnak.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.