Hallgatói Hálózat: akár ötven oktatót is elbocsáthatnak az ELTE BTK-ról Felsőoktatás
Eduline

Hallgatói Hálózat: akár ötven oktatót is elbocsáthatnak az ELTE BTK-ról

"A kari oktatók igazságtalan, minden oktatásszakmai megfontolásnak ellentmondó tömeges elbocsátása" ellen tiltakozik...

"A kari oktatók igazságtalan, minden oktatásszakmai megfontolásnak ellentmondó tömeges elbocsátása" ellen tiltakozik a Hallgatói Hálózat ELTE BTK-s csoportja. "Dezső Tamás dékán szombati nyilatkozatában megerősítette az ELTE BTK-n terjedő híreket, amelyek szerint az egyetem a megszorítások következtében további oktatóitól kénytelen megválni. A dékáni nyilatkozat szerint huszonkét oktatót bocsátanak el azonnal, és további tanárokat kérnek meg arra, hogy menjenek fizetés nélküli szabadságra" - írják közleményükben.

A hallgatói szervezet szerint az egyetemen terjedő hírek arról szólnak, hogy a dékán állításával ellentétben több, akár ötven tanárt is érinthetnek az elbocsátások. "Miután a felsőoktatási forráselvonások miatt a BTK-n már tavaly sem töltötték be a megüresedett helyeket, a legújabb intézkedések már létében fenyegetik a kari oktatás üzemszerű menetét. Visszásnak érezzük, hogy a kormányzati oktatáspolitika a jogaikért kiálló hallgatókon kéri számon a szervezett tanulás iránti elkötelezettséget, miközben a folyamatos megszorításokkal az ország egyik legpatinásabb (a HVG egyetemi rangsoraiban évek óta első helyen szereplő) bölcsészettudományi karán lehetetleníti el a szakmai munkát" - írják.

Élőlánccal veszik körbe az ELTE BTK-t a hallgatók
Élőlánccal tiltakoznak az ELTE BTK-n zajló elbocsátások ellen az egyetemfoglaló diákok. A demonstráció kedden fél kettőkor kezdődik az egyetem Múzeum körúti campusán, a hallgatók negyed háromtól fórumot tartanak a felsőoktatást érintő forráskivonásról. A demonstrációról szóló cikkünket itt olvashatjátok el.

A Hallgatói Hálózat ELTE BTK-s csoportja erkölcsileg felháborítónak és szakmailag indokolatlannak tartja a leépítés egyes jellemzőit is. "Az egyetemi vezetés veszélyes precedenst teremt azáltal, hogy “megkéri” alkalmazottait: vonuljanak fizetés nélküli szabadságra. Az, hogy a véglegesen elbocsátott oktatók nyugdíjas korúak, hatvankét, illetve hatvanöt év felettiek, szintén kétségbeejtő, hiszen a legtapasztaltabb kollégáktól válik meg az intézmény, így sok fontos tudás átadása válhat lehetetlenné a következő generációk számára. A speciális szaktudású professzorok megfelelő helyettesítése mindenütt nehéz, egy bölcsészettudományi karon pedig szinte lehetetlen feladat" - olvasható a közleményben.

A diákcsoport az elbocsátások leállítását követelik, emellett azt kérik az egyetemi vezetéstől, hogy a hallgatókat és az oktatókat is vonják be az ehhez hasonló döntések előkészítésébe, és közöljék a megszorítások pontos következményeit, a leépítés szakmai és pénzügyi megalapozottságát alátámasztó érveket.