Utcára vonultak a dühös egyetemisták Felsőoktatás
Eduline

Utcára vonultak a dühös egyetemisták

Délután négykor, a Műegyetem főépületének aulájában kezdődött a HÖOK demonstrációja, amelyen több hallgatói csoport, szakszervezet és a Magyar Rektori Konferencia is felszólalt. A beszédek után az egyetemisták az Erzsébet hídon át az Astoriára mentek, onnan pedig a Kossuth térre.

Összefoglalónk a szerda esti hallgatói tiltakozásról

A szerda esti hallgatói tiltakozást a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szervezte, de a fórumot a Hallgatói Hálózat, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Magyar Rektori Konferencia, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete és a Diákellenállás a Felsőoktatásért nevű csoport is támogatta. A Műegyetem aulájában körülbelül ezren gyűltek össze, Nagy Dávid HÖOK-elnök mellett - többek között - Mendrey László, a PDSZ elnöke, a hallgatói Hálózat két aktivistája és Péceli Gábor, a BME rektora is beszédet mondott.
A tiltakozók fél hatkor indultak el az Erzsébet híd felé, onnan az Astoria felé vették az irányt, megálltak a Nemzetgazdasági Minisztérium épületénél, végül a Kossuth téren gyűltek össze körülbelül két-háromezren. Fél nyolckor az egyetemisták átjutottak a parlamentet körülvevő kordonon, a rendőrök azonban sorfalat álltak, így zárták el az utat az épület bejárata előtt.

A Kossuth téri tüntetés valamivel kilenc óra után ért véget, száz-kétszáz hallgató akkor a Budapesti Corvinus Egyetem Fővám téri épülete felé indult hallgatói fórumot tartani, de a biztonsági őrök nem engedték be őket az épületbe.

21:40
Száz-százötvenen álldogálnak a Corvinus előtt

A biztonsági őrök nem engedik be őket, ezért skandálni kezdtek.

21:19
Vannak, akik már a Corvinus előtt várakoznak

Az eduline-nak az egyik hallgató telefonon azt mondta, az egyetem biztonsági őrei megígérték nekik, hogy bemehetnek az épületbe, de arra kérték őket, hogy várják meg a többi tüntetőt. "Furcsa helyzet volt, nem tudjuk, hogy igazat mondtak-e" - tette hozzá. Másoknak egyértelműen nemet mondtak a biztonsági őrök, úgyhogy inkább hazamentek.

21:04

Néhányan tényleg a Corvinus felé indultak, bár az épület zárva van, ezért kérdés, hogyan tarthatnának ott hallgatói fórumot. Az eduline telefonon érte el az egyik diákot, aki a Corvinusra indult, szerinte sokan villamossal, sokan gyalog mennek a Fővám térre.

Száz-százötven hallgató tart a Corvinus felé

20:53

A egyetemisták elindultak a térről, azt skandálva, hogy "visszajövünk még". Bár néhányan azt kiabálták, hogy a Corvinuson tartanak fórumot, egyelőre nem úgy tűnik, hogy oda tartanának. A Hallgatói Hálózat Facebook-oldalán mindenesetre az a hír jelent meg, hogy több százan tartanak a Fővám térre.

20:51
A budapesti diáktüntetésről írnak a külföldi lapok

A Reuters tudósított a budapesti HÖOK-tüntetésről, a hírt több tucat külföldi hírportál lehozta, például a Yahoo News, a The Wall Street Journal, a Chicago Tribune. A hoffmannrozsa.hu még mindig elérhetetlen.

20:49
A rendőrök eloltják a fáklyákat, egyre kevesebben vannak a Kossuth téren. A Hallgatói Hálózat Facebook-oldalán közben olyan kommentek jelentek meg, hogy néhányan árpádsávos zászlóval tartanak a tér felé.

20:43
Új felsőoktatási törvény elkészítését követelték a debreceni egyetemisták

A Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzata által a felsőoktatási keretszámok elleni tiltakozásul az egyetem díszudvarára összehívott fórumon a mintegy ezer diák "közfelkiáltással" fogadta el a követelést.

20:38
A rendőrök elkezdték hazaküldeni a tüntetőket

Távolodik az épülettől a rendőrsorfal, így akarják hazaküldeni a hallgatókat.

20:33
Több egyetemvárosban tiltakoztak a diákok a keretszámcsökkentés ellen

Nyíregyházán, Gödöllőn, Sopronban, Szegeden is megmozdultak az egyetemisták, összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

20:30
Már csak pár százan vannak a Kossuth téren

A többiek hazamentek, nagyon hideg van, az időkép szerint mínusz négy fok, és még a szél is fúj.

20:12
Nem történik semmi

Illetve csak annyi, amennyi eddig is: skandálnak, ugrálnak, a fáklyáknál melegednek. A tömeg széléről többen elkezdtek hazaszállingózni, nagyon hideg van.

20:00
Még több rendőr érkezett a parlament lépcsőjére.

A tömeg azt skandálja, hogy "a parlament a miénk". A rendőrök pár lépcsővel közelebb mentek a hallgatókhoz.

19:53
Nagyon nem örül a HÖOK-vezér a parlament megrohamozásának

De a tüntetők láthatóan élvezik, hogy tiltott helyen skandálhatnak és ugrálhatnak, ezért egyelőre meg sem moccannak. Volt itt minden: elénekelték a Himnuszt, azt skandálták, hogy "hajrá magyarok", na meg azt, hogy "nem megyünk haza".

19:50

Újra folyamatos a forgalom az Erzsébet hídon, amelyen szerda este rendőri felvezetéssel vonultak át a tiltakozó diákok Budáról Pestre - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálatának sajtóügyeletese az MTI-vel. A diákok vonulása miatt az Erzsébet hidat és a Kossuth Lajos utcát egy időre mindkét irányban le kellett zárni, több buszt más útvonalra tereltek.

19:48

Nagy Dávid bejelentette: valaki jöjjön ki a parlamentből, akivel tudnak beszélni, ha ez megtörténik, elhagyják a Kossuth teret. Azt is hozzátette: nem tervezték, hogy betörnek a parlament elé, ezért megpróbálják meggyőzni a tüntetőket, hogy menjenek vissza a kordonok mögé. Egyelőre kevés sikerrel.

19:43

Valamelyik nagy egyetemre vonulnak a Kossuth térről - ezt mondta Nagy Dávid. Mi jöhet szóba? Elmehetnek a Corvinus Fővám téri épületéig, az ELTE bölcsészkarára vagy jogi karára, de a BME sincs olyan távol. Közben a tömeg ezt skandálja ugrálva, hogy "hej-hej, ki vagy rúgva, Hoffmann Rózsa", "Viktor, hazudtál".

19:38
Nagy Dávid sem tudja, most mi lesz

Az eduline tudósítója megtalálta Nagy Dávidot, aki azt mondta, egyelőre ő sem tudja, merre tovább. Mindenesetre elkezdik felolvasni az egyetemisták követeléseinek ötpontos listáját. A rendőrök még mindig sorfalat alkotnak, így zárják el a bejáratot.

19:31

Több százan jutottak át a kordonokon, van, aki már a parlament lépcsőjén áll - a rendőrök most érkeznek. Több mint száz rendőr áll sorfalat, hogy a tüntetők ne juthassanak be az épületbe. Az egyetemisták továbbra is azt skandálják, hogy "gyertek ki". Farkasszemet néznek egymással a diákok és a rendőrök.

19:30
Gyertek ki vagy menjünk be

Nagy Dávid vette magához a mikrofont, hangulatot csinál: azt kérdezi a tüntetőktől, hogy akarnak-e hallgatói szerződést, akarják-e, hogy az egyetemek autonómiáját eltörölje a kormány. Páran azt kezdték el skandálni, hogy "menjünk be", mire a HÖOK-elnök rákontrázott: "gyertek ki".

19:26
Több mint 2000 egyetemista van a Kossuth téren

Rendőrök is vannak, de nem avatkoznak közbe. Az egyik középiskolás azt mondta, nem tudja, kinek áll érdekében, hogy a fiatalok külföldre költözzenek. Most már a menet vége is a Kossuth téren van.

19:16
A menet eleje a Kossuth térre ért

Senki nem tudja, merre mennek ezután, és azt sem, hogy mi fog történni a Kossuth téren. Egyelőre azt skandálják, hogy "Le a tandíjjal" és "Hoffmann Rózsa, gyere ki a hóra". Némi tanácstalanságot érzékelünk.

19:15
A győri egyetemisták is tiltakoznak

A kisalfold.hu tudósítása szerint körülbelül hatszáz egyetemista vonult a győri színháztól a városházáig, ott azt skandálják, hogy "takarodj, Hoffmann Rózsa" és "Le a tandíjjal, igazságos keretszámokat".

19:10
Ez volt Nyíregyházán

Egyik olvasónk küldte nekünk ezt a videót. Nyíregyházán is tiltakoztak a keretszámvágás ellen a hallgatók, íme:

18:51
Gyorsan bezárták a gazdasági minisztériumot

Az eduline tudósítója szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz ért a tömeg, mire az épület bejáratát gyorsan bezárták - ezt a tiltakozók fújolással fogadták. "Hoffmann Rózsa, gyere ki a hóra", "Gyertek ki", "Menjünk be" - ezt skandálják a tüntetők. Senki nem ment ki, úgyhogy továbbmennek a parlament felé.

18:41
A Nemzetgazdasági Minisztériumhoz mennek

Aztán pedig elmennek a parlamenthez, majd visszafordulnak a Budapesti Corvinus Egyetem felé. A szervezők megtippelni sem tudták, mi lesz a tüntetés vége, egyelőre csak szeretnék végigjárni azokat a helyeket, "ahol a felsőoktatást érintő döntéseket hozzák". Sarokról sarokra dől el, hogy merre mennek tovább, a döntéseket a menet elején állók hozzák.

A Nemzetgazdasági Minisztérium épülete elé múlt csütörtökön a HÖOK szenet hordott, ezzel utalva a november közepéne lrendelt 7,3 milliárd forintos zárolás miatt elrendelt szénszünetre, amely miatt több intézményben vizsgák maradnak el.

18:31
Nem az ELTE bölcsészkarára akarnak menni

Az Astorián a Deák tér felé fordult a menet, amelynek a vége még a Ferenciek terén tart. A tömeg eleje a Merlinnél várja be a többieket. Ahogy hétfőn, úgy ma is vannak dobosok, és többen fáklyákat osztogatnak.

Nem mindenkinek tetszik a felvonulás. Az Astoriánál egy idősebb férfi azt mondta, ő támogatja a diplomások számának csökkentését, "úgyis túl sokan vannak, állásuk meg nincs, csak balhéznak".

18:25
A Ferenciek terét lezárták

Az egyetemisták az Astoria felé tartanak. Azzal maguk a menetelők sincsenek tisztában, hogy hova mennek - többen elképzelhetőnek tartják, hogy az ELTE bölcsészkarára vonulnak be (bár a Trefort-kertet hétfő este is lezárták), mások szerint a Kossuth tér lesz a cél.

18:13
Hatalmas a torlódás az Erzsébet hídon

A menet eleje már a híd felénél jár, a vége még csak most éri el a Rudas Fürdőt. Áll a forgalom, a buszok sem tudnak haladni.

18:06

Az Erzsébet hídtól a Szabadság hídig tart a tömeg - jelenti tudósítónk. Az Erzsébet hídon még jönnek-mennek az autók, pedig az lesz a következő állomás, az egyik szervező hangosbemondón irányítja a hallgatókat a híd felé. A forgalom teljesen megbénult, az egyetemisták azt skandálják, "aki dudál, velünk van". Az eduline tudósítója szerint meglepően sokan dudálnak. Új rigmus: "sétálunk, sétálunk, egy kis hidat elfoglalunk".

17:57
Már majdnem a Rudas Fürdőnél vannak

A tömeg előtt két rendőrautó halad, a villamos- és buszforgalom viszont teljesen leállt a Gellért tér és az Erzsébet híd közötti szakaszon. A hallgatók azt skandálják: "Hoffmann Rózsa mondjon le", "Le a tandíjjal", többen "A tanulás = kiváltság???", "Matolcsy elvtárs: fizetni, fizetni, fizetni", "Nincs pénzem, diplomám, nem is lesz" feliratú transzparenseket tartanak a kezükben.

17:50
Több ezren vannak

A hallgatók fel sem mentek a Szabadság hídra, de a forgalom mégis megbénult a hídon - az autók nem tudnak lemenni a rakpartra a tüntetőktől, akik az Erzsébet híd felé tartanak. Az eduline tudósítójának többen azt mondták, meglepődtek, hogy a rendőrség nem zárta le előre a hidat, "kézenfekvő lett volna, hogy ott megyünk". A tömeg elején többen egy hosszú, "Mi vagyunk az egyetem, mi vagyunk a jövő" feliratú molinót tartanak.

Becsléseink szerint több ezer egyetemista és oktató gyűlt össze, vagyis jóval többen vonulnak a városban, mint hétfőn, amikor körülbelül ezren bénították meg a forgalmat a Petőfi hídon.

17:40
Indul a séta

Megszavazták: sétálni indulnak. Előtte két középiskolás beszélt: "Képviselők! Csak olyat tegyetek, csak olyat szavazzatok meg, amit a saját gyerekeiteknek is kívánnátok" - mondta a Diákellenállás a Felsőoktatásért nevű szervezet egyik képviselője, egy középiskolás. Nagy tapsot kapott.

17:36
Nyíregyházán véget ért a tiltakozás

A felsőoktatási keretszámok visszavonását kérték a kormánytól a demonstráló nyíregyházi közép- és főiskolások szerda délután. A mintegy kétszáz, zömében középiskolás diák a római katolikus templom előtt gyülekezett, majd átvonult a városháza elé. Tóth Fruzsina szervező az MTI-nek elmondta: a bejelentett demonstrációval azt szeretnék elérni, hogy a kormány vonja vissza a felsőoktatási keretszámokat, és gondolja át döntését. Hozzátette: alapvetően nem a tandíjjal van a baj, hanem azzal, hogy a szegényebb családok fiataljaitól elveszik a továbbtanulás lehetőségét. (MTI)

17:24
Nem lesz pia a debreceni hallgatói fórumon

Legalábbis erre kérte a ma esti hallgatói fórum résztvevőit a Debreceni Egyetem hallgatói önkormányzata. "Kérjük, hogy a saját és hallgatótársaid biztonsága érdekében a rendezvényre alkoholtartalmú italt, a közbiztonságra veszélyes vagy közveszély okozására alkalmas tárgyakat ne hozz be" - olvasható közleményükben. A rendezvényre csak diákigazolvánnyal lehet majd bejutni, és politikai párthoz köthető transzparenst sem lehet bevinni az épületbe.

17:15
De még nagyobbat kapott a HÖOK-elnök

"Ki öltözött melegen? Szükségünk lesz rá, ha sétálunk... hazafelé vagy valami" - a HÖOK-elnök beszélni kezdett. Nagy Dávid szerint mindenki a fiatalokkal van, "aki ellenünk van, az éppen ülésezik. Kormányülés van" - tette hozzá. Orbán Viktor megint nagy fújolást kapott, "de nem kell aggódni, mert minden hallgatói fórumra várjuk és elvárjuk. Kijár neki a tisztelet, hogy elmondhassa, 2008 óta miért változott meg a véleménye a tandíjról, és miért ellenségünk az intézményi autonómia". A hétfő esti tüntetésen a "Hoffmann Rózsa mondjon le" mondatot skandálták, úgy tűnik, a mai kedvenc a "nem hagyjuk".

17:14
Nagy tapsot kapnak a rektorok

Pontosabban Péceli Gábor, a BME rektora, aki felolvasta a Magyar Rektori Konferencia nyilatkozatát. Mindenki mindenkivel szolidáris.

17:12
Hova mennek ezután?

Egymásnak ellentmondó információkat kaptunk arról, a beszédek után merre vonulnak a tiltakozók - az biztos, hogy a demonstráció az utcán folytatódik majd, de hogy az oktatási államtitkárság épülete elé, a Nemzetgazdasági Minisztérium épületéhez vagy a Budapesti Corvinus Egyetemre vonulnak-e, az még kérdés.

17:05
A HaHa szórólapokat dobál a karzatról

Az eduline tudósítója szerint a Hallgatói Hálózat szórólapokat dobál a karzatról - ezeken többek között a 2012-es és a 2013-ra tervezett keretszámok közötti különbségre hívják fel a figyelmet.

16:55
Giró-Szász Andrásnak ez egyszer igaza van

Tényleg azok demonstrálnak, akiket nem érintenek a változások - ahogy ezt a kormányszóvivő szerda délben kifejtette. Kóbor Andrea, a Hallgatói Hálózat aktivistája azt mondta, elterjedt a Facebookon egy kép a hétfői tüntetésről, amelyen két lány és egy Apple-laptop látható. Sok olyan komment érkezett, hogy egy drága laptoppal a hónuk alatt hogyan tüntethetnek a tandíj ellen. "De ők nem saját magukért, hanem a mostani középiskolásokért tüntetnek" - mondta.

16:50
"Ha idejönne Orbán Viktor és Hoffmann Rózsa..."

"... és azt mondanák, hogy adnak még tízezer hallgatói helyet, kinevetnénk. Nem plusz tízezer hely kell, hanem egy működő, igazságos rendszer. Nem fogják kiszúrni a szemünket egy hazug és átlátszó kompromisszummal. Azt várjuk a hallgatói önkormányzatoktól, hogy ezekhez az elvekhez tartsák magukat a lehetséges tárgyalások során" - mondta Tóth Fruzsina, a Hallgatói Hálózat aktivistája.

16:41
Hétfőn is lesz program

Hétfőn, az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szalay utcai épülete előtt tart demonstrációt a Humán Platform (Az mi? Itt elolvashatjátok) - hogy hol lesznek még demonstrációk, azt itt nézhetitek meg.

16:40
Ki a jobb: Orbán vagy Bokros?

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint Bokros Lajos legalább kiállt az egyetemisták elé, és elmondta, miért kell bevezetni a 2000 forintos tandíjat. "Szégyen, hogy Orbán nem tette meg ugyanezt" - mondta.

16:37
A járókelők is hallják, mi van bent

A szervezők arra készültek fel, hogy az épület előtt is áll majd a tömeg - a főépület előtti részen is tisztán lehet hallani a beszédeket, igaz, egyelőre kevesen ácsorognak ott.

16:35
Ezren lehetnek a BME-n

Körülbelül ezren gyűlhettek össze a BME aulájában. Az egyik transzparensen az a szöveg áll: "A hatalom retteg a tudástól".

16:25

Húsz szegedi egyetemista néhány perccel ezelőtt megpróbált bevonulni a helyi Fidesz-irodába. "A kormánypárti irodára kevéssel akciónk előtt rejtélyes módon a „betegség miatt zárva” tábla került ki. A módszer gyáva, a betegeskedő képviselőnek jobbulást kívánunk. Reméljük, hogy az egyetem nem fog betegség miatt végleg bezárni" - írják az eduline-nak eljuttatott közleményükben.

A szegedi egyetemisták reagáltak az MSZP szóvivőjének bejelentésére - az MSZP 2014-ben eltörölné a tandíjat - is reagáltak. "Nincs abban a helyzetben, hogy a fiatalokat agitálja. Tőle elhatárolódunk, felszólítjuk, hogy a pátfüggetlen hallgatói mozgalmat ne használja kisszerű politikai játszmáira".

16:21
"Az egyetemfoglalásban benne vagyunk"

Az eduline tudósítójának három középiskolás azt mondta, ők az egyetemfoglalásban benne lennének. Mind a hárman 2014-ben fognak érettségizni, de már most tudják, hogy fizetniük kell, mert a nemzetközi gazdálkodás, valamint a pénzügy és számvitel szakot nézték ki maguknak. Ezeken a képzéseken már tavaly sem voltak állami ösztöndíjas helyek (az üzleti szakok nem kaptak állami támogatást), jövőre pedig sem a jogász-, sem a gazdasági képzéseket nem támogatja az állam.

16:18
"Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke következik"

Bár Orbán Viktor nem ment el a demonstrációra (bár a HÖOK hívta őt), mégis ott van - több nyilatkozatát kivetítik, többek között a 2008-as évértékelő beszédet. Akkor azt mondta: "A helyzet úgy áll, ha tandíj lett volna, akkor én ma nem állnék itt". Orbán szavait fújolás fogadta. Kiss Dávid hozzátette: nem ez az utolsó megmozdulás, a következőre ugyanúgy meghívják majd a kormányfőt, ahogy a maira is.

16:15
Sok beszéd lesz

Kiss Dávid, a HÖOK alelnöke felsorolta, kik fognak beszélni - az biztos, hogy itt fél hat előtt sehova nem vonulnak, sokan vannak. Sorra érkeznek a közlemények: a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetétől a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetéig mindenki együtt érez a tiltakozó hallgatókkal.

16:10
Ennyien vannak

16:05
Folytatják a szegedi diákok

Folytatja a tiltakozást a Szegedi Tudományegyetemen hétfőn tartott fórumot rendező csoport - közölte Medvegy Gábor szervező Klebelsberg Kunó kultuszminiszter szobra előtt a csongrádi megyeszékhelyen szerdán. Ennek indokaként azt mondta, hogy álláspontjuk szerint a felsőoktatást érintő tervezett kormányzati intézkedések miatt "végveszélybe kerül" a Szegedi Tudományegyetem.

Szeged, hétfő délelőtt. Ülősztrájkot tartottak az egyetemisták a Csongrád megyei kormányhivatalban

Az egyetemista hangsúlyozta, hogy a tervezett kormányzati intézkedés elleni tiltakozás mindenkinek közös ügye, hiszen az átalakításnak számtalan káros gazdasági következménye lesz: növeli a munkanélküliséget, a tehetséges fiatalokat pedig az ország elhagyására kényszeríti. Medvegy Gábor bejelentette, hogy december 19-én tömegdemonstrációt tartanak Szegeden.

A szegedi egyetem hallgatói hétfő délelőtt elfoglalták a Csongrád megyei kormányhivatal auláját, és az éjszakát is ott töltötték - erről itt olvashattok.

16:01
Megtelt a Műegyetem aulája

Fél órája még több volt az újságíró, mint az egyetemista, négy órára azonban teljesen megtelt a BME aulája.

15:45
Orbán 2008-as évértékelő beszéde lesz a főszereplő ma este

A helyzet úgy áll, ha tandíj lett volna, akkor én ma nem állnék itt. Ha tandíj lett volna akkortájt, Önök közül nagyon sokan nem ülnének ma itt. Beszéljünk ismét egyenesen: a tandíj a magunkfajtákat kirekeszti az egyetemekről. A tanulás a mi időnkben sem volt ingyenes - én emlékszem -: albérlet, kollégium, különórák, nyelvórák, tankönyvek... Az egyetem mellett a mi időnkben is mindig dolgozni kellett: végig is dolgoztuk. Valahogy fenn és el kellett tartani magunkat, a szülői támogatás mellett is. Éjszakánként nyomda, istálló, teherpályaudvar... Ha azonban tandíj lett volna, kedves Barátaim, az már egy elkerülhetetlen és kivédhetetlen csapást jelentett volna a számunkra. Gondoljanak bele abba, mit érezhet ma egy diplomás házaspár, vagy mit érezhet egy munkás, aki látja a gyerekében a tehetséget, észreveszi a felvillanó észt, mit érezhet, amikor azt kell mondania, jövőre nem tudom fizetni az egyetemi tanulmányaidat. Ha nincs pénzed, nem tanulhat a gyereked! Ezt jelenti egész Magyarország számára a tandíj.

15:35

Körülbelül százötven egyetemista gyűlt össze az ELTE Múzeum körúti épülete előtt, együtt fognak átmenni a Műegyetemhez, ahova már szállingóznak a hallgatók. A szervezők arra is felkészültek, hogy több tízezren érkeznek majd.

15:30
És mi fog történni ma?

A hallgatók a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) főépületének aulájában gyülekeznek, ahol a HÖOK mellett a Magyar Rektori Konferencia, a hétfői diáktüntetést szervező Hallgatói Hálózat, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, a jövő hétfőre demonstrációt tervező Humán Platform, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a BME hallgatói és a Diákellenállás a Felsőoktatás nevű szervezet képviselői is felszólalnak. Kövessétek az eduline-t, folyamatosan beszámolunk az eseményekről.

15:15
Mi történt hétfőn?

A Hallgatói Hálózat (HaHa) hétfő esti, az ELTE lágymányosi campusán tartott fórumára több mint ötszáz hallgató és oktató ment el - két órával később úgy döntöttek, a Petőfi hídra vonulnak, ahol körülbelül fél óráig tartották fel a forgalmat. Onnan a Budapesti Corvinus Egyetem, majd az ELTE bölcsészkarának Múzeum körúti campusa elé mentek, ahonnan a Kossuth tér felé vették az irányt. A demonstráció utolsó állomása a Lánchíd és a Clark Ádám tér volt, ahol a szervezők arra szólították fel a hallgatókat, hogy szerdán mindenki vigye magával legalább tíz barátját. A hétfői tüntetésről szóló tudósításunkat itt olvashatjátok el.

A hétfői diáktüntetés. Mi történt ott? Kattints

15:00
Országszerte tiltakoznak az egyetemisták

A Debreceni Egyetemen, a Nyugat-magyarországi Egyetem soproni campusán, Győrben, az egri Eszterházy Károly Főiskolán, a Szent István Egyetem békéscsabai karán is tartanak hallgatói fórumokat és tiltakozásokat ma este. Ezen a térképen - az ikonokra kattintva - megnézhetitek az időpontokat és a helyszíneket.


View Hallgatói tiltakozások in a larger map
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.