Furcsa bankkártya eladósodott egyetemistáknak Felsőoktatás
Eduline

Furcsa bankkártya eladósodott egyetemistáknak

Egyedi ötlettel rukkolt elő az amerikai Smarter Bank: olyan szolgáltatást dobott piacra, amelyet kifejezetten...

Egyedi ötlettel rukkolt elő az amerikai Smarter Bank: olyan szolgáltatást dobott piacra, amelyet kifejezetten eladósodott egyetemistáknak ajánl. Minden alkalommal, amikor a hallgatók egy speciális bankkártyával fizetnek egy üzletben, a bank a vásárlás összegének 0,5–1 százalékát a diákhitel-tartozás törlesztésére fordítja – számolt be a Huffington Post.

Ha például valaki 100 dollár, azaz 22 ezer forint alatt költ egy alkalommal, akkor a vásárlás összegének fél százalékát automatikusan jóváírják a számláján, ha a diákok 100 dollár feletti pénzösszegért vásárolnak, már 1 százalékot utal a bank a számlára.

Vagyis minél többet költenek az eladósodott diákok, annál inkább csökken a hitelük. A szakértők azonban attól félnek, hogy az egyetemistákkal elszalad a ló, és annyi pénzt költenek majd értelmetlen dolgokra, amennyiből probléma nélkül törleszthetnék a diákhitelüket.

Az egy százalékok ugyanis nem húzzák ki a csávából a hallgatókat. Számítások szerint havonta átlagosan 10 dollárral csökkentheti valaki a hitelének az összegét, ha ezt a bankkártyát használja – ehhez viszont 1000 dollárt, azaz 220 ezer forintot kell elköltenie harminc nap alatt. Vannak, akik még hetvenévesen is a diákhitelt törlesztik – a nyugdíjas adósokról itt olvashatsz bővebben.

 

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben Érettségi-felvételi Székács Linda

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben

Vannak szakok, ahol nagyjából minden évben ugyanannyi a ponthatár, míg máshol egyik évről a másikra drasztikusan megugrott, vagy éppen visszaesett a bejutáshoz szükséges pontszám. Összeszedtük, hogy a 2025-ben legtöbb jelentkezőt vonzó alap- és osztatlan képzéseken hogyan alakultak a ponthatárok az elmúlt években.