Finnországi egyetemek tandíj nélkül: így szerezhettek külföldi diplomát Felsőoktatás
Eduline

Finnországi egyetemek tandíj nélkül: így szerezhettek külföldi diplomát

Az érettségi vagy az alapszakos diploma megszerzése után külföldön tanulnátok tovább? Az eduline új cikksorozatával megismerhetitek az osztrák, a német, a brit, az amerikai és több más ország felvételi-felsőoktatási rendszerét. Nyolcadik rész: Finnország.

A Helsinki Egyetem főépülete

A skandináv államokhoz hasonlóan Finnországban is ingyen szerezhettek egyetemi, főiskolai végzettséget. A külföldi diákok elsőszámú forrása a studyinfinland.fi - itt minden információt megtaláltok a képzésekről, a felsőoktatási rendszerről és a felvételiről.

Milyen képzésekre jelentkezhettek?

Finnországban 14 egyetem, illetve 27 gyakorlati tudást adó főiskola (Universities of Applied Sciences/Polytechnics) működik. Az akadémiai képzés - a magyar rendszerhez hasonlóan - hároméves BA/BSc-képzésre és kétéves MA/MSc-képzésre oszlik. A főiskolákon 3,5-4,5 éves, a szakmai gyakorlatot is magába foglaló alapképzésen, illetve 1-1,5 éves mesterképzésen vehettek részt - ezekre hároméves szakmai tapasztalattal lehet jelentkezni. 

Angol nyelvű alapképzésekre - körülbelül százra - elsősorban a főiskolákon, mesterképzésekre - körülbelül kétszázra - viszont inkább az egyetemeken jelentkezhettek: az adatbázist itt találjátok.

A finn felsőoktatási intézmények közül a Helsinki Egyetem végzett a legelőkelőbb - 69. - helyen a Quacquarelli Symonds (QS) 2013-as egyetemi rangsorában. Az Aalto University a 196., a University of Turku a 205., a University of Oulu pedig a 253. helyet szerezte meg. A Kelet-finnországi Egyetem (University of Eastern Finland) a 291., a University of Jyväskylä pedig a 299. lett a listán. A Tamperei Egyetem a 376. helyre került, a Tampere University of Technology a 431-440., az Abo Akademi University pedig a 451-460. helyet szerezte meg.

Így zajlik a felvételi

Finnországban a tanév két szemeszterre oszlik: az őszi félév augusztustól/szeptembertől decemberig, a tavaszi pedig januártól májusig tart. A főiskolák által meghirdetett, 2014. szeptemberében induló alapképzésekre az admissions.fi oldalon, január 7-től lehet jelentkezni. A határidő február 11.

Az egyetemek képzéseire közvetlenül jelentkezhettek: az engAme tájékoztatása szerint a jelentkezéseket általában postán is el kell jutattni az intézménynek, és sok helyen szerepel a követelmények között valamilyen felvételi vizsga is.

Továbbtanulás külföldön?

Cikkeinkkel megismerhetitek a külföldi felsőoktatási-felvételi rendszereket: Németország, Ausztria, Skócia, Dánia, Norvégia, Írország, Svédország

A legtöbb esetben Budapesten is vannak vizsgahelyszínek, de előfordulhat, hogy ki kell utaznotok a felvételire. Az egyetemi szintű alapképzéseken az amerikai rendszerben használt SAT vizsgát kérnek. Az angol nyelvű mesterképzésekre novembertől februárig/márciusig jelentkezhettek.

Ha angol nyelvű képzésre jelentkeztek, bizonyítanotok kell a nyelvtudásotokat is: általában IELTS vagy TOEFL nyelvvizsgát kérnek.

Mennyiből lehet megélni?

Ha Finnországban tanultok, havonta körülbelül 700-900 euró (213-274 ezer forint) kiadással kell számolnotok: ez az összeg fedezi a szállást, étkezést és egyéb kiadásokat is. Magyarországhoz hasonlóan diákként különböző kedvezményeket vehettek igénybe, és munkát is megkötés nélkül vállalhattok a tanulás mellett.

Finnországban ösztöndíjra elsősorban a doktori képzésben részt vevők pályázhatnak, de érdemes szétnézni annak az intézménynek a honlapján, amelynek a képzésére jelentkeztetek.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!