Élőlánc az ELTE körül: több százan tiltakoztak az elbocsátások ellen Felsőoktatás
Eduline

Élőlánc az ELTE körül: több százan tiltakoztak az elbocsátások ellen

Háromszáz-négyszáz hallgató, oktató és volt egyetemista tiltakozott az ELTE BTK-n zajló elbocsátások ellen az egyetem...

Háromszáz-négyszáz hallgató, oktató és volt egyetemista tiltakozott az ELTE BTK-n zajló elbocsátások ellen az egyetem Múzeum körúti campusánál. Az eduline tudósítója szerint az élőlánc körbeérte a Trefort kert-Astoria-Rákóczi út-Puskin utca négyszöget, a résztvevők közül többen a decemberi diáktüntetéseken ismertté vált "az egyetem a miénk", a "nem hagyjuk", valamint a "minden tanár marad" rigmust skandálták.

Az ELTE épületére a demonstráció szervezői "a tanárainkat akarjuk", "kirúgják a tanárainkat" feliratú molinókat erősítettek, több hallgató pedig olyan kitűzőt viselt, amelyre egy-egy elbocsátott oktató nevét írták fel.

Az eduline tudósítójának egy magyar szakos hallgató azt mondta, az irodalmi intézetből több neves professzort elküldenek. A diákok egyelőre azt sem tudják, jövő héten lesz-e még velük órájuk, ahogy a végzősök sem kaptak még információt arról, mi a teendő, ha konzulensük is az elbocsátott oktatók közé tartozik. Egy esztétika mesterszakos egyetemista szerint a kényszernyugdíjazással a kormány azt veszi el az ELTE-től, ami miatt a diákok szívesen választották a bölcsészkart, a neves professzorok nélkül nem működhet az intézmény úgy, mint korábban.

A demonstráció után a hallgatók és oktatók egy csoportja az "A" épület nagyelőadójában gyűlt össze, ott fél háromkor kezdődött fórum a felsőoktatás finanszírozásáról és a leépítésekről, a terem teljesen megtelt, az egyik falon "nélkülük nem ELTE az ELTE" feliratú molinót feszítettek ki.

Harminckét oktatónak kell mennie

Dezső Tamás dékán szombaton jelentette be: a rossz anyagi helyzet miatt huszonkét oktatójától válik meg a bölcsészkar: nyugdíjas korú, 62, illetve 65 év fölötti kollégákról van szó. További tíz, félállásban dolgozó oktatójukat pedig arra kérik, hogy igényeljenek fizetés nélküli szabadságot az év végéig.

Horváth Iván, Tverdota György, Demeter Julianna és Margócsy István irodalomtörténészt, valamint Tarján Tamás színikritikust és irodalomtörténészt bocsátják el az ELTE BTK Magyar Irodalom és Kultúratudományi Intézetéből - derül ki az eduline birtokába került, február 22-i levélből, amelyet Dezső Tamás küldött Kulcsár Szabó Ernőnek, az intézet vezetőjének.

A bölcsészkar többi intézetét is érintik a leépítések: az Index szerint Nádasdy Ádám nyelvésznek és Keserü Katalin művészettörténésznek is mennie kell, míg a Nol hétfő este arról számolt be, hogy Kálmán László nyelvészt is elküldik.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.