Nincs Ebola-gyanús hallgató a Debreceni Egyetemen Felsőoktatás
Eduline

Nincs Ebola-gyanús hallgató a Debreceni Egyetemen

Minden hallgató tudja, mit kell tennie, ha Ebola-gyanús tüneteket észlel magán, az Ebola-láz által érintett országokból érkező diákok kockázatfelmérő kérdőíveit pedig szakorvosk értékelik. Magas kockázatú tényezőt eddig egyetlen hallgató esetében sem észleltek - közölte az eduline-nal a Debreceni Egyetem.

"A Debreceni Egyetem a jogszabályoknak és előírásoknak megfelelően folyamatosan hajtja végre a magyar és a külföldi hallgatók egészségügyi szűrését. Az általános szűrvizsgálatokat foglalkozás-egészségügyi szakorvosok végzik, és összesítik az Ebola-láz által érintett országból érkező hallgatók kockázatfelmérő kérdőíveit. A kérdőívek kiértékelésekor magas kockázatú tényezőt eddig egyetlen hallgató esetében sem észleltünk" – mondta Jenei Attila, az intézmény Nemzetközi Oktatást Koordináló Központjának igazgatója.

Hozzátette: a diákok tájékoztatást kapnak arról, mit kell tenniük, ha az Ebola-lázra jellemző bármely tünetet észlelik magukon. Az ÁNTSZ útmutatásai alapján azonnal értesíteniük kell az oktatási intézmény által kijelölt orvost, aki ezt továbbítja a megyei kormányhivatal népegészségügyi szakigazgatási szervének. Ha a diák Ebola-gyanús, az orvos értesíti a mentőszolgálatot, és átszállítják a Szent László Kórházba.

Az Ebola tünetei

Az Ebola-láz egy ritka betegség, amelyet az Ebola-vírus okoz. A fertőződést követően 2–21 nap lappangási idő után, hirtelen jelentkezik. Tünetei lehetnek: a magas láz, az erős fejfájás, a hányinger, a hányás, a hasmenés, a hasi- és izomfájdalom, megmagyarázhatatlan vérzés. Ezek azonban más betegségekre, például maláriára is utalhatnak.

A nyugat-afrikai Ebola-láz a WHO állásfoglalása szerint négy országot – Guinea, Libéria, Sierra Leone és Nigéria két állama – érint. A betegséget akkor kaphatja el valaki, ha közvetlenül érintkezik egy beteg emberrel vagy holttestével, illetve fertőzött állattal vagy állati tetemmel, azok valamely testnedvével.

Az Ebola-vírus nem terjed levegőben, nem lehet megfertőződni napi szokásos tevékenységek közben, például papírpénz, kilincs vagy buszfogantyú megérintésétől, és uszoda medencéjében sem. Hatásos ellenszere a szappan, a napfény, a hypo, valamint a magas hőmérséklet és a szárítás. 

Az ÁNTSZ részletes tájékoztatót juttatott el a felsőoktatási intézményeknek: az anyag leszögezi, hogy a kockázatfelmérő kérdőív alapján a tünet- és panaszmentes hallgatók mozgását, napi tevékenységét nem indokolt korlátozni. "A kockázatfelmérésen átesett diákok aláírnak egy nyilatkozatot arról, hogy megismerték az Ebola-láz jellemző tüneteit és terjedésének módját, és az érintett terület elhagyását követő 21. napig ennek megfelelően egészségi állapotukat folyamatosan figyelemmel kísérik" - olvasható a közleményben.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.