Akár el is bocsáthatják az egyetemről az ELTE Tanító- és Óvóképző Kar gólyatáborának szervezőit, ha kiderül, hogy valóban tudtak a nemi erőszakkal gyanúsított férfi múltjáról - mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján az egyetem rektora, aki a felsőoktatási államtitkárt és az emberi erőforrások miniszterét is tájékoztatta a fonyódligeti gólyatáborban történtekről.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, péntek éjszaka megerőszakoltak egy elsőéves lányt az ELTE tanítóképző karának fonyódligeti gólyatáborában. A Kaposvári Járásbíróság hétfőn elrendelte egy 38 éves budapesti férfi előzetes letartóztatását, aki fotósként dolgozott a rendezvényen. A gyanúsított az ELTE bölcsészkarának hallgatója, informatikus-könyvtáros szakra jár - erősítette meg csütörtök reggel az elmúlt napok sajtóinformációit Mezey Barna, az ELTE rektora. A gyanúsított ellen az intézmény fegyelmi eljárást indított, de azt a büntetőeljárás idejére felfüggeszteték - akkor döntenek majd a sorsáról, ha az eljárás lezárult.
Az ELTE vezetése még kedden felfüggesztette a tanítóképző kari hallgatói önkormányzat elnökségének munkáját, ahogy a jogtudományi kar instruktori körei sem működhetnek - mint kiderült, a jogi kar gólyatáborában nemi erőszakra buzdító rigmusokat skandáltak a szervezők és a résztvevők.
Pszichológus segít a megerőszakolt lánynak |
Mikonya György, a Tanító- és Óvóképző Kar dékánja a sajtótájékoztatón elmondta: felvették a kapcsolatot a megerőszakolt hallgatóval, akinek pszichológus segítségét ajánlották fel, és egyeztettek a szülőkkel is. |
A rektor hozzátette: az egyetem etikai bizottsága péntekig lezárja a tanítóképző kari HÖK felelősségét firtató vizsgálatot, ha pedig bebizonyosodik, hogy a szervezők tudtak a nemi erőszakkal gyanúsított férfi korábbi ügyeiről, akár el is bocsáthatják őket az intézményből.
Kimaradhat a HÖK a gólyatáborok szervezéséből?
Az egyetem vezetői azt is hozzátették: egyelőre még tárgyalnak arról, hogy a kari hallgatói önkormányzatok a jövőben is részt vehetnek-e a gólyatáborok szervezésében. Fábri György rektorhelyettes elmondta: már korábban is jelezték az oktatásért felelős minisztériumnak, hogy a hallgatói önkormányzatok működése alulszabályozott, de eddig törvénymódosítás nem történt. Azt is kezdeményezték, hogy az egyetemi-főiskolai felvételihez az erkölcsi bizonyítványt kelljen benyújtani, hogy legalább tudomásuk legyen arról, ha valaki korábban bűncselekményt követett el.
Hozzátette: az egyetem csak olyan gólyatáborokat szervez a következő években, amelyeken a szakmai programok a hangsúlyosak, a tervezett programokról pedig részletes leírást is be kell majd benyújtani az intézmény vezetőinek. A szervezőkkel szemben is komoly magatartási elvárásokat fogalmaznak majd meg. "Egy mentor vagy instruktor nem kerülhet olyan állapotba, hogy ne tudja koordinálni a rendezvényt. A mentorok és az elsőévesek közötti viszonynak pedig a tanár-diák kapcsolatot kell tükröznie" - mondta a kommunikációs rektorhelyettes.
Az egyetem vezetői azt tervezik, a gólyatáborokat csak akkor tartják majd vidéken, ha az pedagógiailag indokolt, minden egyéb esetben az egyetem kollégiumaiban és épületeiben zajlanak majd a programok.
Bocsánatot kért a Class FM |
Az egyetemi hallgatók és oktatók zömét felháborította, ahogy a Class FM reggeli műsorában a gólyatáborban történtekről beszéltek a műsorvezetők - mondta a sajtótájékoztatón Fábri György rektorhelyettes. A rádió vezetője levélben kért elnézést az intézménytől és a megerőszakolt lánytól, azt írta, senkit nem akartak megsérteni. |
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |