Március 31-e után nem utazhatnak diákjeggyel és -bérlettel azok, akik januárban fejezték be az egyetemet, főiskolát...
Március 31-e után nem utazhatnak diákjeggyel és -bérlettel azok, akik januárban fejezték be az egyetemet, főiskolát, vagy még nem kapták meg a második szemeszterre szóló diákigazolvány-matricájukat.
Ha lejárt a diákigazolványotok, mégis kedvezményes BKV-bérletet vásároltok, 8-32 ezer forintos büntetésre számíthattok: ha a helyszínen rendezitek a tartozást, "csak" 8 ezer forintot kell fizetnetek, ha harminc napon túl fizetitek be a büntetést, 32 ezer forintot szabnak ki.
Fontos, hogy sem az ellenőrök, sem a kalauzok nem kobozhatják el a diákigazolványotokat: a MÁV tájékoztatása szerint a kalauz csak olyan igazolványt vonhat be, amelyet a MÁV állított ki, vagyis miután ellenőrzi a diákigazolványt - akár érvényes, akár nem - vissza kell adnia.
Ha késik a diákigazolvány
Ha még nem készült el a diákigazolványotok, az iskola által kiadott, eredeti aláírással és bélyegzővel hitelesített igazolással is igénybe vehetitek a közlekedési kedvezményeket - az iskolalátogatási igazolás nem elég.
Az igazolás hatvan napig érvényes. Amennyiben nem felel meg a jogszabályi előírásoknak, a jegyvizsgáló jegyzőkönyvet állít ki: az érvényes igazolást 15 napon belül lehet bemutatni bármelyik vasúti pénztárban, 1300 forintot azonban fizetni kell. Ha ezt nem teszitek meg, nyolcezer forint pótdíjat számolnak fel.
6-8000 forintért árulják a matricákat
Márciusban újra megjelentek az apróhirdetési oldalakon a hamis vagy "újrahasznosított" diákigazolvány-matricák. Az eladók 6-8000 ezer forintért kínálják az utazási kedvezményekre feljogosító érvényesítőket, nemcsak egyetemi és főiskolai, hanem középiskolai igazolványhoz is.
Nem éri meg vásárolni tőlük, aki ugyanis lebukik, az a teljes árú menetjegy megvásárlásán kívül büntetésre is számíthat - ez a MÁV-nál nyolcezer, a BKV-nál tizenhatezer forint -, és fel is jelenthetik. A hivatalos okmánnyal való visszaélés pedig akár egy év felfüggesztett szabadságvesztésbe is kerülhet.