10 év emelkedés után csökkent tavaly a diplomások száma a 30-34 éves korosztályban, így távol kerültünk az uniós átlagtól. Az oktatáskutató szerint ennél csak rosszabb lesz.
Az Eurostat adatai szerint 2015-ben még 34,3 százalék volt a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya a 30-34 éves korosztályban, 2016-ban azonban már csak 32,8 százalék - szúrta ki a Népszava.
Így ahelyett, hogy közelítenénk a 39 százalékos uniós átlaghoz, elkezdtünk távolodni tőle. Ráadásul így az Európa 2020 stratégiában vállalt 34 százalék is veszélybe kerülhet, ha ez a trend folytatódik.
Eltűnnek a kivándorló diplomások
Az Állami Számvevőszék kifogásolja, hogy a Diplomás Pályakövetési rendszer nem tud megbízható adatokat nyújtani a kivándorolt diplomásokról. Az ÁSZ a bolgár és a román számvevőszékkel vizsgálta, hogy vajon mennyire hatékonyak a diplomások élettútját utánkövető felmérések.
2005 és 2015 között folyamatosan emelkedett a diplomások aránya az említett korosztályban, 10 év alatt összesen 16 százalékot sikerült javítani.
A lapnak Radó Péter oktatáskutató elmondta, a kormány 2012/13-as intézkedései vezettek idáig. Ekkor csökkentették a felsőoktatásba felvehetők számát, emelték a ponthatárokat, illetve jelentős forráskivonás is történt. Radó arra számít, hogy a csökkenés folytatódni fog a következő években is.