Elbocsátások a Corvinuson: egyenként döntenek az oktatók sorsáról Felsőoktatás
Eduline

Elbocsátások a Corvinuson: egyenként döntenek az oktatók sorsáról

Nem fűnyíróelv mentén hajtják végre a Budapesti Corvinus Egyetemen szükségessé vált leépítéseket, hanem az egyetem és...

Nem fűnyíróelv mentén hajtják végre a Budapesti Corvinus Egyetemen szükségessé vált leépítéseket, hanem az egyetem és a karok érdekeinek figyelembevételével - mondta az Indexnek Rostoványi Zsolt rektor a hétfőn tartott vezetői értekezlet után, amelyen a karok vezetőivel egyeztettek a tervezett elbocsátásokról és kiadáscsökkentésről.

Ahogy arról az eduline elsőként beszámolt, tizenöt százalékos költségcsökkentés várható a Corvinuson, mivel az idei költségvetési évben 25 százalékkal csökkent az egyetem támogatása. A megszorítások oktatói és adminisztrátori állásokat is veszélyeztetnek. A február 22-én kelt rektori utasítás tartalmazza a 62 éves nyugdíjkorhatárt betöltött valamennyi közalkalmazott jogviszonyának felmentéssel történő megszüntetését és nyugdíjazását, az egyetemi vezetője ugyanakkor fenntartja a továbbfoglalkoztatáshoz való hozzájárulás jogát, amelyet személyre szóló javaslattal a minisztériumba kell továbbítani, s a tárcavezető engedélyezi.

A rektor az Indexnek az elbocsátásokról még nem tudott konkrét számokat mondani. Eltérő a különböző karok és intézetek helyzete: van, ahol a dologi kiadásokat kell majd csökkenteni, és van, ahol ehhez elbocsátás is társul. Élőlánccal tiltakoztak oktatók és hallgatók az elbocsátások ellen: erről itt olvashattok.

A nyugdíjazásokról egyénre szabottan, az oktatók elismertsége, illetve a karon, intézettben betöltött szerepe alapján döntenek, a dékánok, intézetigazgatók bevonásával. Átvizsgálják az egyetem szervezeti struktúráját is. Egy projektszervezet két és fél hónap alatt világítja át a rendszert, és "akár erőteljes változtatásokra is javaslatot" tehet - mondta Rostoványi. A szervezeti átalakításnál a minőség és a hatékonyság lesz a legfontosabb, és igyekszünk ehhez igazítani a személyzeti döntéseket is - emelte ki.

Az egyetemen korlátozzák a mobiltelefonok és a mobilinternet használatát, és az intézmény a tervek szerint szolgálati autóktól és ingatlanoktól is megválik. Az adósságot, amelyet főleg beszállítóknak és közműcégeknek ki nem fizetett számlákból halmoztak fel, az egyetem azokban az időszakokban tudja részben törleszteni, ha bevétele érkezik - mondta a rektor. A tartozás mértéke az egyetem aktuális anyagi helyzetétől függően változik, 200 millió és egymilliárd forint között.