Nem CIA-ügynök lett belőle, hanem oknyomozó újságíró.
Több mint kétmillió megtekintésnél jár a Direkt36 új filmje, az Orbán-család gazdasági birodalmának kiépülését bemutató "A dinasztia".
Bár a film megszületéséhez Panyi Szabolcs oknyomozó újságírónak, a Direkt36 munkatársának nincs köze, őt is támadja a Facebookon február 7-én megosztott posztjában Menczer Tamás országgyűlési képviselő, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója. Menczer ebben többek között arról tesz említést, hogy a korábban az Indexnél dolgozó Panyi "anno otthagyta az Indexet, és hosszú időre Amerikában tűnt el", amelyről visszatérve egy vele készített háttérbeszélgetés során arról tett említést, hogy a jövőben csak oknyomozással szeretne foglalkozni.
"Még meg is fogalmazódott bennem, hogy miből fog ez az ember élni? Én, kis naiv… Önök ilyenek. Önök külföldi megrendelésre és külföldi iránymutatás mellett akarják ezt a kormányt megbuktatni, és olyanokat akarnak kormányra juttatni, akik egyszer már tönkretették ezt az országot, illetve most jelentkeznek erre a feladatra" - írja a bejegyzésében Menczer feltehetően arra utalva, hogy Panyi Szabocls azért "tűnt el" Amerikában, hogy kémkedjen, vagy éppenséggel kémkedni tanuljon.
Arról, hogy valójában hogyan jutott ki az amerikai Arizona State University-re (ASU) és pontosan mit csinált ott, Panyi Szabolcs hosszú posztban számol be a közösségi oldalán.
"A rejtélyes ok, amiért Amerikába mentem, hogy a Humphrey ösztöndíjjal újságírást tanuljak Phoenixben. Erre az ösztöndíjra a jelentkezéstől a kiválasztáson át a kezdésig az átfutási idő kb. bő egy év, a jelöltekről pedig a magyar külüggyel is együttműködő Fulbright-bizottság dönt (a személyes interjú körben a magyar külügy munkatársa is részt szokott venni). A két féléven át tartó programjainkról az ASU szervezői a közösségi médiában végig folyamatosan beszámoltak, szinte minden egyes eseményünkről készült fotós beszámoló is, ahogy az ösztöndíjasok – így én is – a saját közösségi médiás felületeinken végig posztoltunk arról, hogy épp a Grand Canyonnál turistáskodunk vagy az Arizona Republic szerkesztőségét látogatjuk meg, vagy amikor helyben elérhető összetevőkből próbáltam meg túrós csuszát készíteni (sikerült, blogbejegyzést is írtam róla). Persze nem várom el, hogy bárki idehaza kövesse, hogy mit csinálok Arizonában – én azonban nem csak, hogy nem tűntem el a Vadnyugaton, de kifejezetten szem előtt voltam" - írja az oknyomozó újságíró.
Igen, Donald Trump amerikai elnök jellegzetes aláírása van az oklevelemen, amit a Hubert H. Humphrey (Fulbright)...
Posted by Szabolcs Panyi on Saturday, February 8, 2025
Mi az a Fulbright?
A Fulbright Programhoz az ösztöndíj honlapja szerint Magyarország 1978-ban csatlakozott. Ez egy hallgatói, kutatói és oktatói ösztöndíjprogram, melynek keretein belül a sikeres pályázók két félévet, összesen kilenc hónapot tölthetnek ösztöndíjjal az Amerikai Egyesült Államok valamelyik kiválasztott felsőoktatási intézményében valamilyen fokozatot nem adó képzésén, fokozatot adó egyetemi képzésén (annak első tanévében), de végezhetnek PhD vagy DLA fokozat megszerzéséhez kapcsolódó kutatást is.
Hallgatói ösztöndíjra bármely tudományterületen és művészeti ágban megszerzett BA/BSc diplomával és magas szintű angol nyelvtudással (TOEFL vagy IELTS vizsga) lehet pályázni, aktív hallgatói jogviszonyra viszont nincs szükség. Az ösztöndíjak összegének mértéke a választott egyetemtől függ, de jellemzően 2831 és 4300 dollár közötti összeg. Ez minden esetben tartalmazza a szállás költségét, a tandíjtámogatást, a szakkönyvvásárlási és kutatási támogatást, az útiköltséget egy részét Magyarország és az Egyesült Államok között, valamint egy egyszeri, kezdeti anyagi támogatást.
Jelenleg a 2026/27-es félévre lehet pályázni, melynek határideje 2025. május 15.
"Aktív hallgatói jogviszony nem szükséges és a jelentkezésnek nincs felső korhatára" - írják.