Alkotmánybírósághoz fordulnak az ellenzéki pártok a Pázmány-projekt miatt Felsőoktatás
Székács Linda

Alkotmánybírósághoz fordulnak az ellenzéki pártok a Pázmány-projekt miatt

Alkotmánybírósághoz fordul a Momentum, az LMP, a Párbeszéd, az MSZP, a DK és a Jobbik annak érdekében, hogy vizsgálják felül és semmisítsék meg a Pázmány-projekthez kötődő kormányrendeletet - közölte az MTI-vel az LMP.

"A Palotanegyedbe tervezett Pázmány-projekt az elmúlt hónapokban jelentős lakossági tiltakozást váltott ki. A helyiek és Józsefváros vezetése folyamatosan követelte a társadalmi egyeztetést a kormánytól, ennek ellenére a lakókkal való párbeszéd teljes hiányában indult el a projekt első lépése, a bontási eljárás. Az önkormányzat kezében lévő érdekérvényesítő eszköz az érintett terület védetté nyilvánítása, majd változtatási tilalom elrendelése volt. A kormány rendre felülírta ezeket a lépéseket utólagosan meghozott kormányrendeletekkel, amelyek felülírják az önkormányzati rendeleteket" - írják a közleményben.

Ahogy arról már mi is beszámoltunk, a tervek szerint a jelenleg több városban működő Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) összevont campust hozna létre a fővárosban, amihez a tervek szerint a Magyar Rádió épületét is megkapja. A történelmi jelentőségű épületet azonban a PPKE felújítás helyett lebontotta volna, hogy annak helyére egy háromszáz fős kollégiumot építsenek, ez azonban a környékbeliek felháborodását váltotta ki: a bontási engedélyt először visszavonták, majd a kormány újra kiadta azt.

Az ügyben Csárdi Antal, az LMP - Magyarország Zöld Pártja palotanegyedi országgyűlési képviselője kezdeményezte, hogy az ellenzéki pártok forduljanak az Alkotmánybírósághoz. A beadványhoz csatlakozott Jámbor András, Józsefváros másik országgyűlési képviselője és a Momentum, az LMP, a Párbeszéd, az MSZP, a DK, és a Jobbik frakció tagjai is, akik az Alkotmánybíróságtól az érintett kormányrendelet felülvizsgálatát és megsemmisítését kérik.

A beadvány felhívja a figyelmet továbbá arra is, hogy a Pázmány-ügyben meghozott kormányrendeleti rendelkezések kifejezetten az épített környezet védelmét közvetlenül szolgáló törvényi rendelkezések lerontására, alkalmazásuk mellőzésére vonatkoznak.

"A közéleti vita helyett a rendelet átlépi a helyi védelem intézményét, fontos műemléki garanciákat számolva fel. Alkotmányellenesnek tekintik az indítványozók azt is, hogy a kormányrendelet az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra hivatkozva ad felhatalmazást arra, hogy törvényi szabályoktól eltérő kormányrendeletek szülessenek és a helyi önkormányzatok döntési jogköre is sérül azáltal, hogy kormányrendelet keretei között von el tőlük hatásköröket" - írják.