Hallgatói fórumot szerveznek a Corvinus Egyetemen Ádám Zoltán kirúgása miatt Felsőoktatás
Székács Linda

Hallgatói fórumot szerveznek a Corvinus Egyetemen Ádám Zoltán kirúgása miatt

Levelet írtak a hallgatók az intézmény rektorának a Közgazdaságtan Intézet kirúgott docense miatt.

"Tisztelt Rektor Úr!

A hallgatói közösség meglepve értesült a hírről, hogy Ádám Zoltán oktatót azonnali hatállyal elbocsátották az egyetemről. A jelenleg elérhető hivatalos információk alapján joggal merül fel az igény egy teljesebb kommunikációra az ügyben.

Számunkra a Corvinus nem csak egy intézményt jelent, hanem egy közösséget is, amelynek alapértékei és normái vannak. Ezeket szeretnénk megőrizni és tovább erősíteni, épp ezért fontos, hogy egy ehhez hasonló rendkívüli történés alkalmával az egyetemi polgárság biztosítva legyen arról, hogy ezen értékek nem sérülnek"

- így kezdik az egyetem vezetőségének írt nyílt levelüket a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói, melyben azt kérik, hogy az intézmény segítse elő a hallgatói közösség tájékoztatását az egyetem napokban kirúgott oktatója, Ádám Zoltán ügyében.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, kedden a Corvinus Egyetem azonnali hatállyal kirúgta a Közgazdaságtan Intézet docensét, Ádám Zoltánt, aki még februárban kezdeményezett etikai eljárást az intémény két oktatójával és egy vezetőjével szemben, miután az egyik hallgatót a téli vizsgaidőszakban a társaitól külön, annak ellenére is levizsgáztattak, hogy a tantárgy vizsgafeltételeit egyébként nem teljesítette. Később az is kiderült, hogy az éintett hallgató egy befolyásos, "érdemi Mol-részesedésekkel" rendelkező családból származik, a szülők pedig erre hivatkozva több platformon is nyomást gyakoroltak az egyetem vezetőségére

Az intézmény Etikai Bizottsága mindhárom érintettet elmarasztalta, később azonban az egyetem rektorhelyettese felmentette őket, a legutóbbi információk szerint pedig épp annak a személynek kell távoznia az állásából, aki az etikai eljárást kezdeményezte.

Szerda délután az Eduline újságírói az egyetem Fővém téri épületénél arról kérdezték a hallgatókat, őket tájékoztatta-e az egyetem Ádám Zoltán docens kirúgásáról, vagy magáról a vizsgabotrányról és az etikai eljárásról, a hallgatók többségétől azonban azt a választ kaptuk; nem igazán vannak részleteik egyik üggyel kapcsolatban sem, mert az egyetem nem tájékoztatta őket.

"Nem sok részét hiszem el annak, amit hallottam, se azt, amit az egyetem mond, se azt, amit mások. Így nem tudok róla véleményt mondani, mert szerintem nem kaptunk róla elég információt ahhoz, hogy olyan véleményünk legyen róla, amit érdemes hangosan kimondani"

- válaszolta a kérdésünkre az intézmény egyik szociológia szakos hallgatója.

Bár még aznap a Hallgatói Önkormányzatnál is érdeklődtünk arról, készülnek-e bármilyen kiállással a kirúgott docens mellett, választ azóta se kaptunk a kérdéseinkre, helyette a közösségi oldalakon értesültünk arról, hogy a szakkollégiumok és a HÖK párbeszédet kezdeményeztek az egyetem vezetőségével, amire Szabó Lajos rektor péntek estére reagált is.

"Az egyetemi közösség minden tagjának jogában áll információhoz jutni annak érdekében, hogy jobban megértse az események hátterét és a végrehajtott döntések indokait. Mindezt a rendelkezésünkre álló jogi keretek között tehetjük meg" - írta, linkelve az egyetem korábbi közleményeit, ugyanakkor azt is hozzátéve, hogy az egyetem vezetősége nyitott a párbeszédre.

Ez a Hallgatói Önkormányzat szerint az őszi szünet utáni héten, hallgatói fórum formájában valósul majd meg.

 

Kedves Hallgatók! Az elmúlt órában megkaptuk a választ az egyetemtől, ezt változtatás nélkül közöljük, a levél...

Posted by Corvinus Hallgatói Önkormányzat on Friday, October 27, 2023
Ádám Zoltán kirúgására egyébként az Oktatási Hálózat és az Akadémiai Dolgozók Fóruma is reagált. Az Oktatási Hálózat a 24.hu-hoz eljuttatott közleményében azt írta;

"Bármilyen ürügyet is találtak az elbocsátására, a valós ok nyilvánvalóan az, hogy Ádám Zoltán nyilvánosan kiállt és vizsgálatot kezdeményezett az egyetem integritásán esett súlyos sérelem, a lefektetett vizsgakövetelményeket semmibe vevő, a szabályok helyett az egyetem gazdájaként működő kuratórium elnökének (Hernádi Zsolt Mol-vezér, a szerk.) gazdasági kapcsolataira tekintő protekciós vizsgáztatás miatt. Ami történt, az egyenes következménye annak, hogy az egyetemen a »modellváltás« során »kuratórium« néven teljhatalmat kaptak olyan politikai kinevezettek, akik könnyedén átgázolnak az alapvető egyetemi értékeken, az autonómián, az akadémiai szabadságon, a nyílt vita lehetőségén, a transzparencián".

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma szerint pedig "a tudomány, a felsőoktatás autonómiája Magyarországon romokban hever. A Corvinus oktatói is felhívták a figyelmet, hogy az egész felsőoktatásban, a honi nyilvánosságban és a nemzetközi akadémiai világban is szégyent hoz az egyetemre, hogy az etikai visszaélés feltáróját bocsátja el."

Az Oktatási Hálózat közleményére a Hernádi Zsoltot ért vádakra a Mol is reagált, közleményükben azt írják, tiszteletben tartják mindenki véleményét, de a vád "teljesen alaptalan, hamis és rosszindulatú", a MOL-csoportot érő sérelmekkel szemben pedig jogi eszközökkel fognak védekezni.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.