Bedobják a diákokat a mélyvízbe: egyetemi oktatás nélkül is lehet valakiből orvos Angliában Felsőoktatás
Tornyos Kata

Bedobják a diákokat a mélyvízbe: egyetemi oktatás nélkül is lehet valakiből orvos Angliában

Így szeretnék megoldani az egyre aggasztóbb munkaerőhiányt és a magas tandíj miatti nehézségeket.

Az Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) kiterjeszti gyakornoki programját az elkövetkező években, és egyből bedobja a diákokat a mélyvízbe, ugyanis az az új mentalitás, hogy a hagyományos, drága egyetemi oktatás helyett a diákok már a tanulás közben pénzt kereshetnek – olvasható a Dailymail.com-on.

"Ez a radikális új megközelítés azt eredményezheti, hogy az elkövetkező 25 év során végzősök tízezrei válnak orvosokká és ápolókká, miután a munkahelyükön kiképezték őket" – mondta az NHS vezérigazgatója.

 

Minden tizedik orvost és az ápolók harmadát ki tudják majd képezni a toborzásnak ezzel az új megközelítésével a szakértők szerint. Jelenleg egy öt éven át tartó, drága egyetemi képzésen kell részt vennie annak, aki az egészségügyben szeretne elhelyezkedni, az új módszerrel viszont már a tanulás közben is pénzt kereshetnek a diákok, akiknek az öt év gyakornokoskodás után ugyanazt a vizsgát kell letenniük, mint az egyetemi hallgatóknak.

 

A vezető orvosok azonban aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az új megközelítés ronthatja az ország orvosainak színvonalát és megkérdőjelezik, hogy a modell nagyobb méretekben, tehát sok gyakornokkal is működni fog-e.

 

A rendelet szeptembertől lép életbe, amely a kormány válasza az orvosok folyamatos szrájkjára az alacsony fizetések és nem kielégítő körülmények miatt. A kormány elutasította a fizetésemelést, ezért az ápolók érdekképviseleti szervezete újabb sztrájkhullámról dönt majd a héten.

 

 

 

 

 

 

 

 

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben Érettségi-felvételi Székács Linda

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben

Vannak szakok, ahol nagyjából minden évben ugyanannyi a ponthatár, míg máshol egyik évről a másikra drasztikusan megugrott, vagy éppen visszaesett a bejutáshoz szükséges pontszám. Összeszedtük, hogy a 2025-ben legtöbb jelentkezőt vonzó alap- és osztatlan képzéseken hogyan alakultak a ponthatárok az elmúlt években.