A pécsi egyetem tanársegédje is a négy magyar űrhajósjelölt között van Felsőoktatás
Eduline

A pécsi egyetem tanársegédje is a négy magyar űrhajósjelölt között van

Schlégl Ádám klinikai szakorvos a PTE KK Ortopédiai Klinikáján, de könnyen lehet, hogy néhány hónap múlva ő lesz a második magyar űrhajós.

Már csak négy magyar űrhajóselölt, köztük a Pécsi Tudományegyetem egyik oktatója maradt versenyben a Nemzetközi Űrállomáson eltölthető harmincnapos misszióért - jelentette be szombaton Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebookon.

Korábban már mi is beszámoltunk a Magyar Űrhajós Programról (HUNOR), melynek célja, hogy sok évvel Farkas Bertalan űrutazása után Magyarország újra részt vegyen az űrkutatásban.

A négy sikeres jelöltet kedd délelőtt mutatták be a HUNOR Program Külgazdasági és Külügyminisztériumban tartott sajtótájékoztatóján. Köztük van Schlégl Ádám klinikai ortopédsebész is, aki a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanársegéd, korábban pedig már a Himaláját is megmászta. A 33 éves fiatal sebész a sajtótájékoztatón azt mondta, a programon keresztül talán még több embernek tud majd segíteni, mivel az orvosbiológiai kutatások idővel a napi klinikai gyakorlatban is megjelennek majd.

A potenciális magyar űrhajóst kiválasztó programra egyébként összesen 240 pályázat futott be, akik között biokémikus, asztrofizikus, közforgalmi pilóta, de még mélytengeri archeológus is volt. Az első értékelési folyamat után mindössze százan maradtak, mára pedig már csak négy jelölt van versenyben. Nekik a válogatási procedúra során komoly fizikai és szellemi felméréseken kellett teljesíteniük, többek között tesztelték a fizikai teherbírásukat, az együttműködési képességeiket és a személyiségüket, de be kellett mutatnuk egy repülőorvosi alkalmassági igazolást is, június végén pedig Kölnben teljesítettek csoportos gyakorlatokat és kompetenciavizsgálatokat.

Az a jelölt, akit végül kiválasztanak, az Európai Űrügynökség és az amerikai Axiom Space Inc. együttműködésével a Nemzetközi Űrállomáson végezhet majd kísérleteket, és tesztelhet magyar űreszközöket a kutatócsoportok számára, ezt megelőzően pedig egy féléves képzést kell elvégeznie Houstonban, ahol felkészítik az űrrepülésre és az állomáson való tartózkodásra.