Kitiltották a nőket a felsőoktatásból, több magánegyetem is bezár Afganisztánban Felsőoktatás
Eduline/MTI

Kitiltották a nőket a felsőoktatásból, több magánegyetem is bezár Afganisztánban

Az afganisztáni magánegyetemek negyedét bezárhatják a nőket sújtó tanulási tilalom miatt - jelentette be az intézmények szövetségének szóvivője Kabulban.

Mohammad Karim Nasziri szerint 35 felsőoktatási intézmény érintett, mivel a férfi hallgatók egy része nem jár be a tanórákra és a vizsgákra nő társaik iránti szolidaritásból és tiltakozásul. A pénzügyi veszteségek miatt a magánegyetemek tulajdonosai arról tájékoztatták Maulvi Abdul Kabir vezető tálib tisztségviselőt és a magánegyetemek szövetségét, hogy nincs más választásuk, mint bezárni intézményeiket, és külföldre vinni pénzügyi befektetéseiket, ha nem vonják vissza az afgán nők felsőoktatási tilalmát - mondta a szóvivő.

Nasziri nem adott bővebb tájékoztatást a bezárások ütemezéséről. A legtöbb afgán egyetemen jelenleg téli szünet van. A felsőoktatási minisztérium egyelőre nem válaszolt az AP amerikai hírügynökség megkeresésére. Afganisztánban 140 magánegyetem működik 24 tartományban mintegy 200 ezer hallgatóval, közülük mintegy 60-70 ezer a nő. Az egyetemeken körülbelül 25 ezer ember dolgozik.

Afganisztán tálib vezetése múlt héten azonnali hatállyal megtiltotta az afgán nőknek, hogy egyetemre járjanak, tovább korlátozva szabadságjogaikat. A lépés nemzetközi bírálatokat váltott ki és felzúdulást keltett a közép-ázsiai országban. A tálib kormány felsőoktatási minisztere szerint erre azért volt szükség, mert "meg kell akadályozni a férfiak és nők keveredését az egyetemeken".