Ennyi idő alatt kell diplomát szereznetek, ha állami ösztöndíjas képzésen tanultok Felsőoktatás
Eduline

Ennyi idő alatt kell diplomát szereznetek, ha állami ösztöndíjas képzésen tanultok

Ingyen, vagyis államilag támogatott képzésen tanulni jól hangzik, valójában azonban kötelezettségekkel jár, amiket a hallgatói szerződés aláírásával elfogadtok. Így számolhattok a félévekkel, ha állami ösztöndíjasként kezditek az egyetemet.

Amellett, hogy a diplomátok megszerzése után egy ideig Magyarországon kell dolgoznotok, nem mindegy az sem, hogy hány félév alatt végzitek el a támogatott szakot.

A képzésetek kezdetétől számolva, annak másfélszeresén belül kötelesek vagytok oklevelet szerezni - írja a Felvi tájékoztatója. Ez azt jelenti, hogy ha egy 6 féléves képzésen tanultok, maximum 9 félév áll rendelkezésetekre a diploma megszerzésére (6 x 1,5 = 9). Ha 3 féléves képzést végeznétek, a számítás szerint összesen 4,5 féléven belül kellene diplomát szereznetek, a jelenlegi szabályzaok szerint azonban tört szám esetén felfelé kell kerekíteni, így valójában 5 félév alatt kell teljesítenetek a követelményeket.

Mi történik, ha nem jön össze?

Ha ez nem sikerül, kötelesek vagytok annyit Magyarországon dolgozni, amennyi időt állami ösztöndíjasként töltöttetek a magyar felsőoktatásban - a részleteket itt nézhetitek meg. Nem kell azonban megijednetek, ha valami miatt egy időre félbe kell hagynotok a tanulmányaitokat. Két egymást követő féléven keresztül következmények nélkül passziválhatjátok, vagyis szüneteltethetitek a képzésetek, így az oklevélszerzési kötelezettség automatikusan kitolódik.

Ha pedig külföldre mennétek tanulni, vagy nyelvvizsgát szereznétek, ami mellett nincs időtök az egyetemre és kicsúsznátok a határidőből, akkor legfeljebb két év időtartamra szintén következmények nélkül hosszabbíthatjátok meg az oklevélszerzési kötelezettségetek. Persze ehhez az Oktatási Hivatalhoz kell kérvényt benyújtanotok.

Ezeken felül a határidő akkor is módosulhat, ha átsorolnak benneteket vagy párhuzamosan több képzést is végeznétek, ilyenkor viszont érdemes tájékozódni az érintett felsőoktatási intézmény(ek)nél, vagy az Oktatási Hivatalnál.