Kollégiumba jelentkeznétek? Ezeket a papírokat nem árt már most beszerezni Felsőoktatás
Eduline

Kollégiumba jelentkeznétek? Ezeket a papírokat nem árt már most beszerezni

Lassan meghirdetik az egyetemek a kollégiumi jelentkezéseket is - mutatjuk, mit kell beszereznetek a felvételhez.

Azt idén is ki kell emelnünk, hogy minden egyetem kollégiumi felvételi rendszere eltérő, így mindenhol más dolgokra adnak pontokat, de a jogosultságot igazoló papírok listája többnyire egyezik. Mielőtt belekezdenétek a dokumentumok beszerzésébe, mindenképp olvassátok el, hogy a ti egyetemeteken milyen szabályok vannak.

Azt is érdemes tudni, mielőtt körbenéztek, hogy a kollégiumi férőhelyeket általában szociális alapon osztják ki. Van olyan egyetem, ahol csak az államilag támogatott hallgatók, és olyan is van, ahol önköltséges formában tanulók is kaphatnak szállást (bár ilyenkor a kollégiumi díjak is eltérhetnek).

Pár dolog, amire a legtöbb esetben azonban szükség van:

  • Ha elsőévesként jelentkeztek, akkor a tanulmányi eredményeteket (ami szintén számít a pontozásnál), az érettségi bizonyítványotokkal tudjátok igazolni.
  • A szociális helyzet igazolására szükségetek lehet a szüleitek jövedelemigazolására is, ügyelve arra, hogy (általában) három hónapnál nem régebbi iratokat kérnek az egyetemek. Sőt, van ahol még ennél is frissebbet.
  • Szintén a szociális helyzethez tartozik a többi tesó. Ha van eltartott a családban, tehát mondjuk van egy kistestvéretek, aki iskolába jár, akkor szükség lesz az ő tanulói jogviszonyát igazoló papírra is. Ezt az adott iskola tudja kiállítani nektek.
  • Ami még döntő lehet, az az egyetem-lakhely távolság. Ezt is igazolni kell papírokkal, bejelentett állandó lakcímmel.
  • Ha van, akkor általában mellékelni kell a hátrányos helyzetet igazoló papírokat is, hiszen azok is pontot érnek a kollégiumi felvételin.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.