A Brexit miatt olyan sok külföldi tanulna Hollandiában, hogy egy-két egyetem már létszámkorlátozást kér Felsőoktatás
Kazinczy Bálint

A Brexit miatt olyan sok külföldi tanulna Hollandiában, hogy egy-két egyetem már létszámkorlátozást kér

Negyven százalékkal kevesebb EU-s hallgató jelentkezett a brit egyetemekre 2021-ben, mint egy évvel korábban. Helyettük más országok - például Hollandia - felsőoktatását választják.

Csaknem felére csökkent az Európai Unióból a brit egyetemekre jelentkező hallgatók száma 2020-hoz képest az UCAS statisztikái szerint – írja a The PIE News.

A jelentkezők számának csökkenését nagymértékben magyarázhatja, hogy számos, korábban elérhető támogatás már nem elérhető az EU-s hallgatók számára, így akár körülbelül 18 millió forintnak megfelelő összeget (40 000 angol fontot) is ki kell fizetnie évente annak, aki a brit felsőoktatásban szeretne tanulni.

Ludovic Highman, a University of Bath docense szerint leginkább a kelet-európai országokból érkező - például román vagy bolgár - hallgatók száma esett vissza.

Németország lehet az új célpont?

Elsősorban az angol nyelven elérhető kurzusok kínálata teszi vonzóvá a külföldi egyetemeket a hallgatók számára David Crosier felsőoktatási elemző szerint. A tanulmányi és megélhetési költségeket is fontos szempont az egyetem- és országválasztáskor, akárcsak az egyetemi élet és a földrajzi elhelyezkedés.

A Német Felsőoktatási Csereszolgálat szerint Németországban tavaly emelkedett az Európa más országaiból érkező hallgatók száma - igaz, ez csak egy alternatíva a sok közül, így lehetetlen pontosan megállapítani, mekkora hatása van a Brexitnek.

A jelentkezési adatok alapján növekedett az unióból érkező külföldi hallgatók száma Hollandiában és Írországban, de még Európa határain túl, Kanadában is. A Times Higher Education számolt be róla, hogy a kanadai kormány adatai szerint 10-80% arányú növekedést tapasztalnak a nyugat-európai országokból érkező hallgatók körében.

Kezelhetetlenné váló hallgatói létszámok

Néhány országban a nemzetközi hallgatók beözönléséről számolnak be. Hollandiában például voltak olyan egyetemek, amelyek a külföldi hallgatók létszámkorlátozásának lehetőségét kérték a kormánytól. Holland politikusok között már tavaly egyetértés mutatkozott abban, hogy a nemzetközi hallgatókat "át kell irányítani" a nagyvárosokból, és csökkenteni kell az angol nyelvű kurzusok számát.

Egy holland egyetemeket tömörítő szervezet, a Universities of the Netherlands szóvivője szerint a nemzetközi hallgatók száma olyan gyorsan emelkedik, hogy kezelhetetlenné teszi az oktatás minőségének és a megfelelő munkaterhelésnek egyidejű biztosítását.

David Crosier szerint ugyanakkor nem érdemes túl nagy jelentőséget tulajdonítani ezeknek a változásoknak, az elemző úgy látja, az európai egyetemeken tapasztalt létszámnövekedés nem okoz kezelhetetlen, rendszerszintű problémákat.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.