Csökkent a lemorzsolódás az informatikai képzéseken, diplomával még mindig jóval többet lehet keresni Felsőoktatás
Eduline

Csökkent a lemorzsolódás az informatikai képzéseken, diplomával még mindig jóval többet lehet keresni

Az idei tanévre látványosan lecsökkent az informatikus lemorzsolódók száma, ennek ellenére összességében még mindig jóval több félbehagyott képzés van, mint befejezett. Fizetési adatokról is beszámol egy frissen megjelent felmérés.

Csökkent a lemorzsolódás az informatikai képzéseken, legalábbis ami az egyetemisták kezdő tanévét illeti - derül ki a Felsőoktatási Elemzési Jelentések friss számából, amely az informatikai képzési terület képzéseit és végzőseinek adatait elemzi.

A 2014/15-ös tanévben még az informatikai képzésen tanulók közel fele (47 százalékuk) már az első félévben otthagyta az egyetemet, ez a szám az idei tanévre mindössze 4 százalékra csökkent. Vagyis ezek alapján már nem jellemző ezeken a szakokon a lemorzsolódás, ami az első tanévet illeti.

A lemorzsolódás egyébként leginkább az első két félévben jellemző a felsőoktatásban - számoltunk be róla korábban -, az adatok alapján tehát úgy tűnik, évről évre sikerült visszaszorítani ezt az említett képzéseken.

Ennek ellenére, ha a már lezárt alapképzéseket nézzük, összességében még mindig jóval több a lemorzsolódások száma, mint a sikeresen végzetteké.

Az ábrán is látszik, hogy a legnagyobb elcsúszás a programtervező informatikus szaknál van: az összes lezárt alapképzés csupán 30 százaléka jelent diplomát, vagyis sikeres végzést. A megszerzett diploma azonban még mindig többet ér, legalábbis ezen a területen még mindig a diplomások viszik a legtöbbet haza havonta.

2017-ben a mesterdiplomát szerzett informatikusok fizetése havi bruttó 659 585 forint volt, de az alapdiplomásoké is 600 ezer forint fölé rúgott, míg a lemorzsolódott hallgatóké 300-400 ezer forint között alakult. Ugyanígy egy abszolvált informatikus sem keresett ettől többet, vagyis ezen adatok szerint diplomával még mindig jóval többet lehet keresni ebben a szektorban is.

Friss kutatás: inkább külföldön állnának munkába a magyar orvostanhallgatók

Még mindig inkább külföldre terveznek a pályakezdő orvosok, az egyetemi képzésen is akadnak megoldandó problémák.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!