Már ebben a félévben bajba kerülhetnek az egyetemek és főiskolák Felsőoktatás
Eduline

Már ebben a félévben bajba kerülhetnek az egyetemek és főiskolák

Levélben fordult Varga Mihály miniszterelnökséget vezető államtitkárhoz a Magyar Rektori Konferencia; a szervezet aggályosnak tartja az előírt, szigorú maradványtartási elvárást, és arra hívja fel a figyelmet, hogy már rövid távon is jelentős gondot okoznak az állami felsőoktatási intézményeknek az idei költségvetés egyensúlyát megteremtő kormányhatározatban rögzített szerződéskötési és beszerzési tilalmak. A dokumentumot eljuttatták Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterhez is.

A Magyar Rektori Konferencia honlapján közzétett levél szerint a kormányhatározat általános, az egyetemekre és a főiskolákra is vonatkoztatott alkalmazása alapvetően érintheti és hátrányosan befolyásolhatja az oktatás megszervezését, a szakszerű, színvonalas, belső és külső szabályoknak megfelelő képzést, a különböző szervezetekkel különböző jogi alapokon már megkötött szerződéses kötelezettségek teljesíthetőségét.
   
Mint írták, a kormányhatározat hatályba lépése előtt hirdették meg a különböző kurzusokat és állították össze azok tanrendjét, ezzel az intézmények előzetesen kötelezettséget vállaltak az adott oktatási program megvalósítására. A kurzusokat részben - a felsőoktatási törvény szerint, erőforrás-optimalizálási szempontok figyelembe vételével - megbízási szerződések keretében, külső óraadók alkalmazásával kívánták megvalósítani. Ezen közfeladatok ellátása az egyetemek, főiskolák törvényi kötelezettsége.

A rendelkezés alapján a már folyó tanulmányi félév teljesítése is lehetetlenné válik, hiszen az egyetemek, főiskolák nem köthetnek szerződést a jelentős számban szerződés alapján foglalkoztatott óraadó oktatókkal. Ellehetetlenül az oktatás más lényeges szereplőinek (például külső konzulensek, külső vizsgaszemélyzet) bevonása úgy, hogy a félév kezdetekor nem volt ismert, hogy később ez már tiltott lenne.
   
Kitértek arra is, hogy a felsőoktatási intézményi pályázatok nemcsak európai uniós forrást tartalmazó előirányzati finanszírozásból vannak. Ezek határidőket tartalmazó szerződéseinek teljesítését alapvetően lehetetlenítené el a szerződéskötési és beszerzési tilalom, amelyre ugyancsak nem lehetett felkészülni a megkötésükkor. Azoknál a felsőoktatási intézményeknél, ahol gyakorlatigényes képzések folynak (elsősorban műszaki képzési területeken), az informatikai beszerzések tiltása a mindennapi üzemszerű működés ellehetetlenülését okozza.
   
A gyakorlatigényes oktatási tevékenység az orvos-, műszaki, gazdaságtudományi képzési területeken szinte kizárólag informatikai eszközökkel, illetve azok által vezérelt berendezéseken, műszereken folyik. A gyakorlatorientált képzés nemcsak hallgatói, hanem munkaerő-piaci elvárás is, ezek nélkül a felsőoktatás nem értelmezhető - fejtették ki.
   
Szóltak arról is, hogy aggályosnak tartják az előírt, szigorú maradványtartási elvárást. Felidézték, hogy a kormányhatározat alapján a Nemzeti Erőforrás Minisztérium az intézmények számára a 2010 végén teljesített maradvány összegével megegyező összegű maradványtartási kötelezettséget írt elő.
    
Bódis József, az MRK elnöke kitért arra is, hogy szükségesnek tartja a probléma személyes megbeszélését is, ezért rektortársai nevében kéri az államtitkárt, hogy az MRK delegációjának mihamarabb adjon egyeztetési lehetőséget.

MTI 

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.