Diplomaturizmusról és "akadémiai prostitúcióról" ír a szlovák Sme Felsőoktatás
Eduline

Diplomaturizmusról és "akadémiai prostitúcióról" ír a szlovák Sme

Meglepően sok külföldi szerez doktorátust a szlovákiai egyetemeken és főiskolákon; több szakértő szerint is azért jönnek a doktori titulusért Szlovákiába, mert itt sokkal könnyebb azt megszerezni mint külföldön - írta a Sme című szlovák napilap pénteken.

Az egyetemi oktatók úgy látják, hogy az alacsony ár és az oktatás alacsonyabb követelményrendszere egyaránt nagy szerepet játszik ebben. A liberális újság szerint a szlovákiai felsőoktatási intézményekben jelenleg mintegy 10 ezer a doktorandusz hallgatók száma, s ezek tíz százaléka külföldi. A legtöbben, 337-en Németországból érkeztek. A második helyen a csehek vannak, akik ezt a nyelvi és földrajzi közelséggel magyarázzák. Nagy-Britanniában drasztikusan csökkentik a külföldi hallgatók számát - összefoglalónkat itt olvashatod el.
   
A sajtó azonban felfigyelt arra, hogy az utóbbi időben magas pozícióban lévő csehek fordultak szlovák egyetemekhez. Michal Hasek, dél-morvaországi elöljáró és a Cseh Szociáldemokrata Párt első alelnöke például Diószegen szerzett jogi doktorátust. Renáta Vesecká, a tisztségéből nemrégiben menesztett cseh főállamügyész pedig ugyanezt próbálja elérni a pozsonyi Komensky Egyetem jogi karán. A cseh politikusok és köztisztviselők gyanús diplomáiról bővebben itt olvashatsz.

A Komensky egyetem Pozsonyban

"Nem kizárt, hogy az is egy ok, hogy az illetőt nem vették fel a cseh főiskolára" - magyarázta a helyzetet Katerina Savicová, a cseh oktatási tárca képviselője. "Paradox helyzet, amikor olyan tanszékeknek van sok doktorandusz hallgatójuk, amelyek nem a legjobb színvonalú saját tudományos kutatással rendelkeznek" - hívta fel a figyelmet Ivana Kullova, a felsőoktatási intézmények színvonalát elemző és figyelemmel kísérő pozsonyi ügynökség képviselője.
   
A sajtó úgy véli: a doktoranduszok által befizetett tandíj fontos anyagi forrás az egyetemek számára. Ugyanakkor a hallgatóknak anyagilag is megéri Szlovákiában doktorálni, mert a szlovák egyetemek még mindig jóval olcsóbbak, mint a hasonló intézmények más nyugat-európai országban. A világ legdrágább egyetemeinek listáját itt találod.
   
Kommentárjában a Sme mindezt "akadémiai prostitúciónak" minősíti. A lap szerint a jelenséget nehéz megszüntetni, ugyanakkor tudni kell azt is - írja -, nyilvánvaló, hogy azok az egyetemek és főiskolák, amelyeken minden eladó, saját magukat járatják le.

MTI