Elvennék a doktori címet a fogorvosoktól - tiltakoznak a hallgatók Romániában Felsőoktatás
Eduline

Elvennék a doktori címet a fogorvosoktól - tiltakoznak a hallgatók Romániában

Online petícióval tiltakoznak a romániai fogorvoshallgatók „lefokozásuk” ellen: arra kérik az oktatási tárcát, hogy az idei végzősök ugyanúgy használhassanak doktori címet, ahogy az elmúlt években diplomát szerzett fogorvosok. Eddig több mint ezernégyszáz aláírás gyűlt össze.

A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem idén végzett fogorvoshallgatóinak oklevelében nem szerepel doktori titulus - míg a 2009-ben végzettek még a „Doctor-medic”-ként, addig a 2010-es évfolyam már „Medic dentist”-ként diplomázott. A szabályozás állítólag uniós normákat követ, a tiltakozók azonban pert fontolgatnak, eddig három hallgató fordult ügyvédhez.

"Ha a diplomán nem szerepel a doktori cím, akkor nem tüntethetjük fel a rendelő cégtábláján, a pecséten, a kitűzőn. Ez nem feltétlenül presztízskérdés, hanem a páciens szempontjából is fontos, hiszen ahhoz megy, aki doktor. Ráadásul az általános orvosi és az állatorvosi kar végzettjeihez hasonlóan mi is hat évig jártunk egyetemre, ők pedig doktori titulussal végeznek” – mondta az szh.hu hírportálnak egy neve elhallgatását kérő volt hallgató. Hozzátette, az egyetem vezetőségét nem érdekli a problémájuk, sőt azt mondták a diákoknak, hogy így legalább nem kell elfogadtatniuk Romániában szerzett oklevelüket az Európai Unió többi országában.

A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem

A Manna.ro információi szerint a romániai oktatási tárca egy 2007-es kormányhatározat mellőzésére kérte az egyetemeket, hogy érvényt szerezzen egy 2005-ös európai uniós direktívának, amely azt tartalmazza, hogy „a fogorvosi szakmát minden tagállamnak olyan önálló szakmaként kell elismernie, amely elkülönül az orvosi szakmától, függetlenül attól, hogy a fogorvos szakosodott-e a fog- és szájbetegségek tudományára. A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a fogorvosok képzése olyan készségek elsajátítását teszi lehetővé, amelyek a fogak, a száj, az állkapcsok és a kapcsolódó szövetek rendellenességeinek és betegségeinek megelőzéséhez, diagnosztizálásához és kezeléséhez szükségesek. Fogorvosi szakmai tevékenységet csak az ezen irányelvben meghatározott fogorvosi képesítéssel rendelkező személy végezhet."

Király András oktatási államtitkára a hírportálnak elmondta. az orvosi egyetemek évek óta kérik, hogy az ehhez hasonló döntésekben szakmai alapon határozzanak, ugyanis – bár formailag az oktatási tárca az illetékes – szakmailag a kérdés az egészségügyi minisztériumhoz tartozik. Kali István jogász blogbejegyzésében azt írta, szerinte csupán egy fordítási tévedésről van szó, az Európai Unió dokumentumában ugyanis nem doktori címről, hanem képzettségről van szó.

Magyarországon az orvosok, a fogorvosok, az állatorvosok, a jogászok és a gyógyszerészek kapnak diplomájukkal együtt automatikusan doktori címet: az egyetemet végzett gyógyszerészek 2008 decembere óta használhatják a „dr.pharm” titulust, korábban oklevelükben a „master of pharmacy” kifejezés szerepelt. Az Országos Felsőoktatási Információs Központ 2009-es felmérése szerint nem véletlen, hogy ezekre a szakokra minden évben többszörös a túljelentkezés, a középiskolások számára ugyanis még mindig vonzó a doktori címmel járó diploma. Kíváncsi vagy a legjobb hazai egyetemek és főiskolák rangsorára? Összefoglaló cikkünket itt találod.

eduline