A röghöz kötő rendelet eltörlése ellenére csak 377 gyakornok orvos jelentkezett a kórházak által meghirdetett 665 orvosgyakornoki álláshelyre - olvasható a Népszabadságban. Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke szerint egyetlen intézkedés kevés a fiatal orvosok megtartására, így a rezidensek fele valószínűleg a határon túl kezdi meg pályáját.
2010-re a kórházak összesen 665 orvosgyakornok álláshelyet hirdettek meg, de a helyek mintegy fele üresen maradt, beleértve a sztárszakmáknak számító helyeket is - derült ki az MRSZ felméréséből. Az eredményből Papp Magor, a rezindesszövetség elnöke szerint arra lehet következtetni, hogy a többi rezidens külföldön kezdi meg a pályáját. Ennek oka, hogy bár pozitív hatása volt a röghöz kötő jogszabály felfüggesztésének, mire a kormány lépett, addigra a végzősök felének már volt alternatív menekülő útvonala, és élt is vele.
Ahogyan az MRSZ elnöke fogalmazott: egyetlen intézkedés kevés volt a megtartásukhoz, szerinte legalább három feltételt kellett volna teljesíteni. Így elsőként rendbe kell hozni a szakképzést, hogy a műtétes szakmában ne csak papíron szerezhessenek a fiatalok gyakorlatot. A második feltétel, amivel sikeresen itthon lehetett volna tartani a rezidenseket, a bér: a szövetség adatai szerint havi 200 ezer forint nettó jövedelem mellett már nem gondolnának külföldi munkavégzésre az orvosgyakornokok. Ezzel szemben azonban az új jogszabályok meglehetősen kedvezőtlen feltételeket teremtenek a rezidenseknek, mivel az átlagos 95 ezer forintos nettó jövedelmük januártól ötezerrel lehet kevesebb.
A harmadik feltételként a hálapénzt említette az érdekvédő, ugyanis a végzős orvosok elutasítják ezt az ellátást torzító rendszert. Az elnök kitért arra is, hogy a hallgatók 93 százaléka szerződésben is vállalná a hálapénz elutasítását, ha megdupláznák a mostani fizetésük. A fiatal orvosok ugyanis jobban szeretik a bankszámlára érkező biztos bért, mint a bizonytalan és megalázó borítékot - fogalmazott az elnök.
Edupress