Így lehet elszúrni az egyetemi vizsgákat: tíz tiltott dolog Felsőoktatás
Eduline

Így lehet elszúrni az egyetemi vizsgákat: tíz tiltott dolog

A vizsgaidőszak kellős közepén tartunk - úgyhogy nem árt, ha tisztában vagytok néhány dologgal. Például azzal, mit kell hanyagolni a vizsga előtti napon.

1. A bulit. Még akkor is, ha a barátok/barátnők „csak egy” italra csábítanak el a tételek mellől. Hiába áltatjátok magatokat, mindenki jól ismeri – legfeljebb néha szeret úgy tenni, mintha elfelejtené – a jó öreg „egy sör nem sör” mondást. A lavina innentől kezdve megállíthatatlan, ami veszélyes, mert az alkohol kifejezetten rossz hatással van az agyi funkciókra. Magyarul: másnaposan nem lehet tanulni.

Ha mindenáron ragaszkodtok a vizsga előtt egy lazulós estéhez, tanulva a franciák esetéből, a buli hevében semmiképpen se kössetek el egy lámát a közeli állatkertből vagy cirkuszból, mert könnyen megeshet, hogy a vizsga napját a rendőrségen kell töltenetek.

2. A túlzott kávéfogyasztást. És a cigarettát. Könnyen nikotin- és/vagy koffeinmérgezés lehet a vége, a vizsga napján pedig senki sem  szeretne a rosszulléttől zöld ábrázattal, szédelegve a tanár elé támolyogni.

3. Az ideges csoporttársakat. Negatív energiát közvetítenek, és képesek még a legmagabiztosabb tudású hallgatókat is kibillenteni az egyensúlyból. Arról nem is beszélve, hogy semmi értelme egymásra hozni a frászt időnap előtt.

4. Az összehasonlítást mások tanulási intenzitásával és tudásával. Hiába végeztek az évfolyam egészére kiterjedő közvélemény-kutatásokat, mindenki saját befogadóképességgel és előzetes ismeretekkel rendelkezik.

5. A hajnalig tartó tanulást. A vizsga előtti utolsó percekben sem szerencsés a tételeket bújni. Ilyenkor már időt kell hagyni az agynak, hogy leülepedjen benne a megszerzett tudás. Ha csak egy-két napotok van a felkészülésre, akkor persze nincs más megoldás.

6. A rendszertelen, tápanyagokban szegény étkezést. Az agy megfelelő működéséhez többre van szükség, mint chipsre, energiaitalra és szendvicsekre.

7. A rohangálást és fénymásolgatást a könyvtárban. Nemcsak azért, mert a vizsga előtt már semmi értelme a dolognak, de még balesetveszélyes is.

8. A nyugtatók vagy orvos által nem ellenőrzött gyógyszerek szedését. Ki tudja, hogyan hat a szervezetetekre. Egyébként is: minek?

9. Az "engem biztosan megbuktatnak" mondatot. Hallottatok már az önbeteljesítő jóslatokról?

10. A "nem baj, úgyis van keresztfélév" típusú csoporttársakat. Mert tényleg van keresztfélév, de a vizsgát így is, úgy is le kell tenni, úgyhogy jobb most, mint később.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.