Biztos sokan gondolkozok azon, hogy az egyetem mellett elkezditek, vagy akár folytatjátok a diákmunkát. Néhány fontos dolgot azonban szem előtt kell tartanotok.
Olyan munkát válasszatok, amit biztosan el tudtok végezni és nem zavarja a tanulmányaitokat. Ne feledjétek, hogy akkor döntötök jól, ha az egyik nem akadályozza a másikat. Ezért mielőtt munkát kerestek, mindenképp érdemes megvárni, míg kialakul az órarendetek.
Ha diákszövetkezettel szerződtök, akkor a kialakult órarendeteket egyeztessétek és előre beszéljétek meg, hogy mikor szeretnétek és tudtok dolgozni. Ha ezt előre megbeszélitek, akkor értelemszerűen mind a két félnek tartania kell magát a megállapodáshoz.
Fontos, hogy minden diákszövetkezetnél más és más a fizetések határideje és a tagsági-díj rendezése is.
Jó hír az egyetemistáknak: gyorsan állást lehet találni friss diplomásként
A frissen diplomázott magyarok 84,7 százaléka gyorsan talált magának munkát - derül ki az Eurostat összesítéséből. Az uniós országokat összehasonlítva a kilencedik legjobb mutató a magyar, az EU-átlag 80 százalékos. A hvg.hu azt írja, az EU statisztikai hivatala azokat számolta össze, akik 20 és 34 év közöttiek, három évnél nem régebben kapták meg a diplomájukat, és nem valamelyik másik oktatási intézményben tanultak tovább.
Szabadság
A diákoknak idénymunkában és alapvetően a diák munkavállalóknak jár az éves rendes szabadság, a naptári évnél rövidebb foglalkoztatásnál az éves szabadság időarányos részét vehetik igénybe: ha tehát egy hónapig dolgoztok, akkor a részetekre a 20+5 nap szabadság 1/12-ed része, vagyis 2 munkanap szabadság jár.
Fontos, hogy csak olyan munkát vállaljatok el, amit az egyetem mellett is meg tudtok csinálni. Ne menjen a munka a tanulás rovására, hiszen elsősorban diákok vagytok.
Diákmunkát kerestek? Itt nézzetek körül.
Friss kutatás: minden második gyakornoknak állást ajánlanak a cégek
A cégek közel fele kínál státuszt a gyakorlati időt náluk eltöltő diákoknak - derül ki a Budapesti Metropolitan Egyetem közel 300 hallgatójának tapasztalatait vizsgáló felméréséből. A munkaadók a nyelvtudás mellett elsősorban olyan készségeket várnak el a pályakezdőktől, mint az önállóság, az együttműködés, illetve a fogékonyság új képességek elsajátítására.