A most munkába lépő generáció könnyen váltogatja a munkahelyeit, de szívesen kezd saját vállalkozásba is. Tizedük külföldre menne dolgozni, de a megfelelő nyelvtudás hiányzik.
A Z generáció (az 1990-es évek végén, vagy az után születettek) harmada csupán néhány hónapot tölt el ugyanazon a munkahelyen, de 70 százalékuk sem bírja egyetlen évnél tovább –írja a hvg.hu.
A Jófogás és a GKI közös kutatásából az olvasható ki a portál szerint, hogy vágyaik és elvárásaik merészebbek, mint az őket megelőző, Y generációnak. Azt egyelőre még nem tudni, hogy a mért adatok csak a munkavállalás kezdeti időszakára érvényesek, esetleg később sem szeretnének megállapodni.
Óránként kétezret is kereshet diákmunkában, aki jól választ
A lányok körében továbbra is a legnépszerűbbek a bolti kisegítői munkák, míg a fiúk inkább a könnyű fizikai vagy informatikai területen keresnek állást a nyárra. Megnéztük, hogy melyek a legjobban fizetett munkák, valamint kiderült, hogy miért hagynak ott általában egy állást a fiatalok.
Erre a generációra már az is jellemző, hogy saját vállalkozásba kezd, akár már középiskola alatt. Így nem meglepő, hogy mindössze 8 százalékuk vallotta, hogy még életében nem dolgozott semmit.
A tanulmány szerint a 18-24 évesek 68 százaléka elsősorban a pénzkereseti lehetőség miatt kezdett el dolgozni, míg egyharmaduknál az önállósodás és a családtól való külön költözés is az indokok között szerepelt.
Minden nyolcadik fiatal a tanulmányai finanszírozása érdekében áll munkába a Z-k közül.
A fiatalok a jelenlegi munkahelyük kiválasztása során a megfelelő fizetési igények teljesülése mellett elsősorban rugalmas munkaidőt kerestek, biztosítva ezáltal, hogy egyéb elfoglaltságaikra is maradjon megfelelő szabadidő.
Hogyan szerezhettek legkönnyebben munkát diplomával?
A legfontosabb a kitartás, ha munkakeresésről van szó, legkevésbé pedig a bérekkel elégedettek azok, akiknek sikeres az álláskeresés - ez derül ki egy friss felmérésből, amit a BGE készített öregdiákjai körében. A frissdiplomások többsége álláshirdetésre való jelentkezés vagy személyes ismeretség útján jut be első munkahelyére.
Az is érdekes eredmény, hogy bár 10 százalékuk tervez külföldi munkavállalást, közülük 20 százalék nem beszél idegen nyelvet.