A valaha élt legokosabb emberek - magyar is van közöttük Felnőttképzés
Eduline

A valaha élt legokosabb emberek - magyar is van közöttük

Bár az IQ-szint nem mutatja meg, ki mennyire intelligens, mégis vannak listák, amelyeken az IQ-hányados szerint rangsorolják az embereket. A legokosabbak között egy magyar is feltűnik.

Bár sokan szeretik hangoztatni, mennyi az IQ-juk és hogy szerintük ezáltal intelligensebbek társaiknál, ez egyáltalán nem igaz. Az IQ-hányados inkább azt mutatja meg, milyen a problémamegoldó képesség, nem azt, hogy milyen művelt vagy intelligens valaki. Ettől függetlenül vannak IQ-toplisták, amelyeken okosabbnál okosabb emberek szerepelnek – és mégsem mindannyian tudósok. A legjobb ingyenes IQ-tesztek: nézd meg, hány pontot érnél el

Stephen Hawking (IQ szint 160)

Bár jelenleg Stephen Hawkingot tartják a világ egyik legokosabb emberének, IQ-ja szerint csak a lista alján szerepel a tudós.

Polgár Judit (IQ szint 170)

Polgár Judit a világ legfiatalabb sakkmestere volt, mindössze 15 évesen érte el ezt a címet. Judit és a két nővére, Zsuzsa és Zsófia (mind a ketten nemzetközi nagymesterek a nők között, Zsuzsa a férfiak között is, Zsófi a férfiak között nemzetközi mesteri címmel rendelkezik) egy pedagógiai kísérlet résztvevői: az apa, Polgár László bebizonyította, hogy a gyermekek csúcsteljesítményekre képesek, ha korai életkortól (életkoruknak megfelelő módon) képzik őket egy speciális területen. A szülők magántanulóként oktatták őket, de a sakkot nem minden más kizárásával oktatták: mindegyikük több diplomával rendelkezik, és négy-nyolc idegen nyelven beszélnek. A legjobb sakkjátékosok között tartják őket számon

Paul Allen (IQ szint 170)

Paul Allen amerikai informatikus volt Bill Gates-szel együtt a Microsoft alapítója. Nemcsak 170-es az IQ-ja, de 2000-től 2006-ig egyike volt a világ tíz leggazdagabb emberének.

Garri Kaszparov (IQ szint 190)

Az egyik leglenyűgözőbb tehetség a sakk világában. Kaszparov totális sakkot játszott, szinte lehetetlen volt felkészülni ellene. Briliáns és mély kombinatív stílusa, lenyűgöző stratégiai játszmái, számtalan újítása mellett a pszichológiai hadviseléshez is értett. Polgár Juditnak egyébként sikerült legyőznie.

Philip Emeagwali (IQ szint 190)

Nigériai születésű matematikus, mérnök, programozó és geológus, aki 1989-ben elnyerte a Gordon Bell-díjat, ami a „szuperszámítógépes” Nobelnek felel meg.

Marilyn Vos Savant (IQ szint 190)

A világ legokosabb nőjeként tartják számon, még a Guinnes Rekordok Könyvébe is bekerült. Jelenleg a Parade Magazine egyik legnépszerűbb szerzője. Az olvasók mindig feladványokat küldözgetnek neki, amiket Savantnak meg kell oldani.

Rick Rosner (IQ szint 192)

Rick Rosner az amerikai Legyen Ön is milliomos! műsorban villantotta meg tehetségét, azóta pedig televíziós producerként és íróként tevékenykedik. Ezelőtt pedig évekig egy bár kidobóembereként dolgozott.

Christopher Langan (IQ szint 195)

Christopher Langant a legokosabb amerikai emberként tartják számon, féléves korában már beszélt, háromévesen olvasott, a gimnáziumban pedig már önmagát képezte emelt matematikából, fizikából, filozófiából, valamint latin és a görög nyelvből. Mindennek tetejébe állítólag 100 %-os SAT vizsgát tett úgy, hogy átaludta annak egy részét.

Evangelos Katsioulis (IQ szint 198)

A görög Katsioulis orvosként és pszichiáterként dolgozik. Ő alapította a World Intelligence Network (WIN) szervezetet, valamint csapatával tehetségeket kutat egész Görögországban.

Kim Ung-Yong (IQ szint 210)

Csodagyerekként tartották számon: ő is beszélt már fél évesen, 3 évesen pedig már négy nyelven olvasott és a Hanyang University vendéghallgatója volt. 16 évesen ő már otthagyta a NASA-t, jelenleg építőmérnökként dolgozik.

Christopher Hirata (IQ szint 225)

Szintén egy csodagyerek: 16 évesen a NASA Mars-expedíció csapatában dolgozott, 22 évesen doktorált a Princeton Egyetemen. A 33 éves Hirata jelenleg asztrofizikát tanít a California Institute of Technology-n.

Terence Tao (IQ szint 225-230)

Kétéves korában már a nagyobbakat tanította számolni és írni, 8 évesen pedig már 760 pontot ért el a SAT-vizsgán. 20 évesen doktorált a Princetonon, 24 évesen pedig már tanár volt a UCLA-n.

William James Sidis (IQ szint 250-300)

Sidisnek olyan magas volt az IQ-ja, hogy lényegét tekintve már mérni sem lehet. 6 éves korában már gimnáziumba ment, amit 7 hónappal később már be is fejezett. 11 évesen már a Harvard hallgatója volt és állítólag 40 nyelven beszélt. Miután a Harvardon idegesítette a diáktársait, akik többször is bántalmazták fizikailag, Texasba költözött és tanársegéd lett. De politikai karrierje miatt otthagyta a tanítást.

Forrás: iheartintelligence.com, wonderslist.com